Kolejne odwiedziny w JRG w Nowej Dębie
- Czas na musztrę i elementy pierwszej pomocy
Wyróżnienia i stypendia Starosty Tarnobrzeskiego
Dzień Komisji Edukacji Narodowej to czas by podziękować, docenić i nagrodzić nauczycieli oraz pracowników oświaty za codzienny trud nauczania i wychowywania młodego człowieka. 16 października 2024 r. z racji tego święta z dyrektorami i nauczycielami spotkali się Starostowie wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego. W trakcie tego spotkania zostały wręczone nagrody wyróżnionym dyrektorom i nauczycielom. Wśród nagrodzonych Nagrodą Starosty Tarnobrzeskiego była nauczycielka języka polskiego z naszego liceum Pani Małgorzata Gierach, której bardzo serdecznie gratulujemy. Tradycją tego spotkania jest również wręczenie stypendiów najlepszym uczniom każdej ze szkół prowadzonych przez Powiat Tarnobrzeski. Z naszej szkoły w tym roku uhonorowanych zostało osiem osób tj. Amelia Maciąg, Amelia Pyryt, Oliwia Zięba z klasy 1, Katarzyna Kodyra z klasy 2, Milena Bogdan, Amelia Wiewióra, Magdalena Żmuda z klasy 3 oraz Alicja Kulik z klasy 4. Stypendystom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Miło jest nam również poinformować, że Stypendium Premiera Rady Ministrów w tym roku otrzymała Julia Pakulska, uczennica klasy 4.
2
Dziękujemy…
Za to, że z sercem, za to, że z nami,
za dni zdobione szczęścia chwilami.
Za tę cierpliwość z duszą rozdartą,
i za tę wiarę, że jednak warto…Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce 11 października.
Uroczystość poświęcona wszystkim pracownikom oświaty połączona została z tradycyjnym ślubowaniem uczniów klasy pierwszej.
Swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy tym samym pokazują, że sprawy szkolne cały czas są dla nich ważne.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły, Pan Zbigniew Wolwowicz, przypominając krótko historię święta oraz podkreślając rolę nauczycieli w kształtowaniu młodych charakterów.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Dyrektora, a po nim nastąpiła część artystyczna
w wykonaniu uczniów. Zaprezentowali oni najbardziej charakterystyczne typy nauczycieli, pokazując
z przymrużeniem oka swoich pedagogów. Całości dopełniły występy muzyczne w wykonaniu Łucji (gra na skrzypcach) oraz Karoliny (śpiew).
Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją, uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie.
Nowością była prezentacja przygotowana przez pierwszoklasistów, a przedstawiona przez przewodniczącą klasy- Amelię. Dzięki niej wszyscy obecni mogli poznać talenty i zainteresowania najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Po teście wiedzy o szkole oraz konkurencjach sprawnościowych Oliwia i Sara uroczyście ogłosiły przyjęcie piewszoklasistów w szeregi licealistów.Zdjęcia: M.Magda, A. Wąsik
28
Wojsko? Czemu nie?!
1 października odbyło się spotkanie uczniów z żołnierzami Wojskowego Centrum Rekrutacji
w Nisku.
Mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami rekrutacji do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz z benefitami, jakie daje służba wojskowa. Ponadto, poznaliśmy sprzęt, jakiego używają żołnierze WOT i system szkoleń, jakiemu podlegają.
Być może to spotkanie stanie się dla młodych ludzi wskazówką dotyczącą wyboru dalszej drogi życiowej.10
Sprzątanie Świata
Sprzątanie Świata to coroczna akcja ekologiczna, która ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Również w tym roku młodzież z ZS 1 pod opieką Pani Agnieszki Wąsik, Pani Elżbiety Jastrzębskiej oraz Pana Roberta Suski, wzięła udział w tej akcji ekologicznej. Sprzątano przyległe do szkoły tereny oraz teren wokół zalewu.
Jest nam niezmiernie miło zaobserwować, że z roku na rok zmniejsza się ilość dzikich wysypisk i tereny przyszkolne są biologicznie coraz ładniejsze. Liczymy, że w kolejnym roku szkolnym ta tendencja nie ulegnie zmianie.
Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Nowa Dęba za zaopatrzenie w rękawiczki i worki na odpady.
7
Bezpieczna żywność- spotkanie edukacyjne
W dniu 26.09.2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnobrzegu- Panią Małgorzatą Dąbek. Tematem spotkania była bezpieczna żywność. Uczniowie poznali rolę i zadania agencji EFSA, uzyskali wiedzę na temat zdrowej i bezpiecznej żywności oraz chorób przenoszonych przez żywność. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak ważna jest higiena żywności, na co należy zwracać uwagę podczas codziennych czynności związanych z przygotowywaniem, przetwarzaniem i spożywaniem posiłków.
Mamy nadzieję że młodzież będzie na co dzień pamiętać o podstawowych zasadach higienicznych
i świadomie stosować zdobytą wiedzę w praktyce.
Wrześniówka… i arcydzieła wszechczasów
Wrześniówka jest wydarzeniem, które wpisuje się w tradycję Zespołu Szkół od wielu lat.
W piątek, 20 września, uczniowie naszej szkoły udali się do Krakowa, aby wziąć udział w wystawie edukacyjno- immersyjnej Kaplica Sykstyńska ,,Dziedzictwo”. Celem wystawy było umożliwienie młodym ludziom zapoznania się z największymi arcydziełami najznamienitszych malarzy w historii świata, procesem twórczym i historią powstawania ich dzieł. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat mistrzów włoskiego renesansu, mogła z bliska przyjrzeć się replikom najwybitniejszych dzieł Michała Anioła, tj. Pieta Watykańska, czy rzeźba Dawida z Florencji. Dzięki doskonałej jakości zdjęć i najnowszej generacji projektorom laserowym uczestnicy mogli zobaczyć niedostrzegalne dotychczas detale i popatrzeć na freski Kaplicy Sykstyńskiej oczami ich twórców. Wystawa zafascynowała uczniów, mieli oni możliwość potwierdzenia za przewodnikiem, że Kaplica Sykstyńska jest wybitnym dziełem i nie bez powodu mówi się
o niej jako o arcydziele wszechczasów. Piękna pogoda pozwoliła na wspólny spacer ulicami miasta, obejrzenie klimatycznych miejsc i zrobienie pamiątkowych zdjęć.33
Porozumienie o współpracy
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole utworzona została klasa o profilu pożarniczo-ratowniczym. Uczniowie uczęszczający do tej klasy będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań tematyką pożarniczo-ratowniczą dzięki dodatkowym zajęciom pozalekcyjnym.
Miło nam poinformować, że w dniu 18 września 2024 r. zostało podpisane porozumienie o objęciu patronatem oraz wsparciem merytorycznym tej klasy przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Nowej Dębie. W uroczystości uczestniczyli bryg. mgr inż. Daniel Myszka- Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu st. bryg. mgr inż. Jacek Widuch, st. bryg. mgr Robert Głaz- Dowódca JRG w Nowej Dębie, bryg. mgr Adam Smykla- Zastępca Dowódcy JRG w Nowej Dębie oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie
p. Zbigniew Wolwowicz.
Dzięki temu porozumieniu młodzież będzie miała możliwość korzystania z obiektów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie, gdzie będą się odbywały zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Mamy nadzieję, że w przyszłości młodzi ludzie zasilą tą zaszczytną, ale niełatwą i odpowiedzialną służbę strażacką.
Spotkanie młodzieży z "Kordianem" J. Słowackiego
Uczniowie klasy IV i II włączyli się w akcję Narodowego Czytania organizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Wzięli udział w tworzeniu plakatu poświeconego temu wydarzeniu. Jak widać, można pogodzić czytanie trudnego tekstu z przeżyciami artystycznymi i estetycznymi.
Brawo dla młodzieży za aktywność i owocną pracę.
Narodowe czytanie
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Tegoroczne Narodowe Czytanie to 13. edycja wydarzenia. Organizowane jest ono przez prezydenta RP, a po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku, kiedy wspólnie odczytywano fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Do tej pory
w wyniku akcji czytane były takie lektury, jak "Wesele", "Lalka", "Quo vadis" , "Przedwiośnie", nowele pozytywistyczne czy "Nad Niemnem".
W tym roku w całej Polsce czytano "Kordiana" J. Słowackiego.
Bohater to samotnik, poszukujący celu i sensu życia indywidualista i marzyciel, którego dręczy ,,jaskółczy niepokój”. Po doświadczeniach zdobytych w podróży po Europie, rozczarowany życiem staje się spiskowcem, walczącym w imię wyższych narodowych celów. Czytana lektura dostarczyła młodym ludziom wielu wrażeń, zachęcając do wnikliwego zapoznania się z tekstem.
Kiermasz podręczników 2024
Zapraszamy na kiermasz używanych podręczników.
Poniedziałek w godz. 10.35-10.50 oraz od 11.35- 11.50.
Korytarz na pierwszym piętrze.
Kontynuacja akcji
Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie kontynuuje udział w programie Akcja menstruacja w twojej szkole.
Szkoła przystąpiła do akcji w zapobieganiu ubóstwu menstruacyjnemu w roku 2019.
Od organizatorów i sponsorów otrzymaliśmy dwa dozowniki na artykułu higieniczne oraz ich zapas na bieżący rok szkolny. Dozowniki umieszczone są w damskich toaletach, a ich zawartość regularnie uzupełniana przez koordynatorki akcji, panią Annę Paterek oraz panią Małgorzatę Sączawę. Dzięki temu każda nasza uczennica może czuć się bezpiecznie w szkole, niezależnie od dnia swojego cyklu.
Nowy rok szkolny rozpoczęty
Czas wakacyjnego wypoczynku dobiegł końca. Z nową energią nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 wchodzą w rok szkolny 2024/2025.
W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczestniczyli zaproszni goście: Pan Wojciech Śmiech- Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Pani Ewa Monika Szczepan- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Starszy brygadier Robert Głaz- Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie oraz Pani Małgorzata Skimina- Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców.
Szczególnie gorąco powitani zostali uczniowie klasy pierwszej.
Wszystkim uczniom życzymy sukcesów, wielu powodów do dumy oraz dobrego spędzania czasu w gronie rówieśników.6
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Nr 1 odbędzie się
2 września o godz. 9.00 na sali gimnastycznej.
Po uroczystości uczniowie spotkają się z wychowawcami w salach:
klasa 1a- sala 21
klasa 2a- sala 24
klasa 3a- sala 19
klasa 4a- sala 22
Projekt FEPK.07.12-IP.01-0056/23 "Z edukacją w przyszłość - kompleksowy program rozwoju edukacji w Zespole Szkół nr 1 w Nowej Dębie”
Zespół Szkół nr 1 realizuje projekt w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+ pod tytułem „Z edukacją w przyszłość - kompleksowy program rozwoju edukacji w Zespole Szkół nr 1 w Nowej Dębie” z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i unowocześnienie edukacji
w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie w okresie IV 2024 - VI 2026. Przyczyni się on do osiągnięcia celu szczegółowego wskazanego w programie regionalnym FEP 2021-2027 poprzez wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia wśród uczniów LO w Nowej Dębie.
Cele szczegółowe projektu to:
- wzrost szans edukacyjnych uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [SPE] dzięki realizacji zajęć dodatkowych( m.in. matematyka, język angielski, zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe -elementy programowania i robotyka, użytkowanie i obsługa dronów, zajęcia kształtujące zielone kompetencje);
- podniesienie kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli dzięki realizacji szkoleń i kursów;
- wyposażenie szkoły w sprzęt TIK do realizacji zajęć dodatkowych w ramach projektu
( m.in. pracownia językowa, okulary VR z oprogramowaniem, drukarka 3D, dron z torem do nauki latania).
Projekt skierowany jest do uczniów, nauczycieli i rodziców Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie.
Głównymi rezultatami projektu będą:
- Liczba uczniów objętych wsparciem - 60 os.
- Liczba przedstawicieli kadry szkoły objętych wsparciem - 12 os.
-Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem - 32 os.
- Liczba rodziców/opiekunów prawnych objętych wsparciem w projekcie - 50 os.
Wartość projektu to 337 120,94 PLN, z czego 286 552,79 PLN to wysokość wkładu Funduszy Europejskich.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego
W dniu dzisiejszym w Zespole Szkół Nr1 w Nowej Dębie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
Dyrektor Szkoły Zbigniew Wolwowicz, porównując rok szkolny do maratonu podkreślił, jak ważna jest wytrwałość, motywacja i wparcie podczas zmagań zarówno sportowych, jak
i naukowych. Pogratulował uczniom sukcesów i życzył wszystkim dobrych, bezpiecznych wakacji. Następnie wyróżniający się uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora oraz wychowawców świadectwa- w mijającym roku szkolnym 10. uczniów uzyskało średnią 4,75 i więcej. Rekordzistką ponownie została Julia Pakulska z kl. 3, uzyskując średnią 5,46.
Uczenice klasy 3a: Julia Pakulska, Alicja Kulik oraz Monika Puzio otrzymały nagrody za zajęcie I
i II miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Geograficznym.
Wszystkim uczniom gratulujemy, życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.Na zakończenie uroczystości Kasia z kl. 1a przedstawiła wiersz przygotowany przez nasze uczennice: Michalinę, Emilię, Wiktorię i Karolinę:
W szkolnej ławce echo śpi, już cisza zapanowała,
Zakończył się rok pełen trudów, nauka już odpoczywała.
Słońce wita nas promieniem, wakacji czas się zaczyna,
Każdy dzień to nowa przygoda, w sercu radość się rozpina.Plecak w kąt rzucony leży, podręczniki kurz zbierają,
Wspomnienia o szkolnych dniach już tylko ciepło dają.
Morze, góry, lasy, plaże, przed nami świat otworem,
Wakacje niosą wolność, z marzeniami swobodnym lotem.Niech ten czas beztroski trwa, pełen słońca i uśmiechu,
Byśmy wrócili pełni sił, z nowym rokiem, w nowym biegu.
Niech dzwonek znów zabrzmi radośnie, z nową energią do klasy,
A wspomnienia z wakacji niech będą naszym skarbem na zawsze.10
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca (piątek)
o godz. 9.00.
Program uroczystości:
1. Część oficjalna z udziałem zaproszonych gości:- wręczenie świadectw z wyróżnieniem,
- część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 2a
2. Spotkania z wychowawcami i wręczenie pozostałych świadectw.
Międzyszkolny Konkurs Geograficzny
„ Każde miejsce leży tam, gdzie jest od czasu kiedy pierwszy raz tam trafiło.
To jest właśnie GEOGRAFIA”…
( T. Pratchett. Internet)Szkoła nasza była organizatorem „ Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego”. Konkurs był skierowany do uczniów klasy 3 LO i Klas 4 Technikum. Dlaczego właśnie do tych klas? Uczniowie Ci kończą naukę geografii na poziomie podstawowym. Warto więc sprawdzić swoją wiedzę geograficzną oraz umiejętności praktycznego wykorzystania w życiu codziennym. Uczniowie mieli możliwość określenia związków
i zależności między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego, społeczno – gospodarczego
i kulturowego w różnych regionach świata. Mogli wypowiedzieć się na temat swojego stosunku do środowiska przyrodniczego oraz regionalizmu. W trakcie konkursu musieli wykazać się twórczym myśleniem.Wyniki konkursu uczniów:
I miejsce – Julia Pakulska klasa 3 LO i Wiktoria Noetzel klasa 4 TB Technikum
II miejsce – Alicja Kulik i Monika Puzio klasa 3 LO
III miejsce – Seweryn Wożniak klasa 4 TA Technikum.
Wyniki konkursu klas:
I miejsce – klasa 3 LO
II miejsce – klasa 4 TB
III miejsce – klasa 4 TB
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego pogłębiania wiedzy oraz nieprzemijającego zainteresowania szeroko rozumianą przestrzenią geograficzną.
Beata Sado
Wycieczka do Nadleśnictwa Nowa Dęba
„ A najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć…”( W. Myśliwski)
W tym roku Lasy Państwowe obchodzą 100- lat swojego istnienia.
Z tej okazji Nadleśnictwo Nowa Dęba zaprosiło uczniów naszej szkoły do aktywnego wypoczynku połączonego z poznaniem świata przyrody. Z zaproszenia skorzystali uczniowie klasy 2A. Na spotkaniu tym zapoznali się z historią tego miejsca oraz sytuacją lasów w naszej okolicy. Obecnie przywracany jest właściwy skład gatunkowy tych lasów jako podstawa proekologicznej gospodarki leśnej. Pomimo silnego wpływu człowieka na środowisko, to do dnia dzisiejszego zachowały się niemal naturalne enklawy przyrody. Obecnie prowadzi się w Lasach Państwowych wielofunkcyjną gospodarkę leśną, której zadaniem jest godzenie gospodarki drzewem z ochroną przyrody. Wszyscy wiemy, że takie miejsca mają wpływ na wiele sfer naszego życia. Jest to miejsce spotkań ludzi, odpoczynek, relaks, aktywność, poprawa wyglądu miasta, poprawa jakości powietrza, ekosystemy miejskie…można wymieniać w nieskończoność korzyści wynikające z bliskiego sąsiedztwa lasu…W czasie tego spotkania uczniowie brali aktywny udział w konkursach, przy poszczególnych punktach informacyjnych mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy.
Skorzystali z degustacji potraw oraz przetworów z dziczyzny, miodu i płodów runa leśnego jako naturalnych produktów pochodzących z lasu.
Dziękujemy organizatorom za bardzo miłe i profesjonalne spotkanie.Beata Sado, Dorota Spelak
Dzień Otwarty w Jedynce
28 maja w ramach „Dnia Otwartego” gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych
z okolicznych szkół podstawowych. Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie Dyrektor Szkoły przywitał przybyłych uczniów wraz z Opiekunami, zaprezentował kierunki kształcenia, które oferuje nasza szkoła oraz przedstawił jej atuty.
Następnie ósmoklasiści zostali podzieleni na mniejsze grupy i pod opieką naszych uczniów udali się do sal, gdzie przygotowano dla nich liczne atrakcje m.in. siłownię umysłową, kawiarenkę językową, quizy humanistyczne oraz pokazy chemiczne. Nie zabrakło także konkursów sportowych.
Dodatkową atrakcją były pokazy strażackie przygotowane przez zawodowych strażaków, którzy przybliżyli uczniom specyfikę zawodu –zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wygląda i na czym polega praca w Straży, zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymogami, jakie należy spełnić, by wstąpić do ich formacji.
Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas atrakcje, quizy i pokazy ułatwią ósmoklasistom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Zapraszamy do Jedynki!Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w organizację Dnia Otwartego.
44