• Dzień Otwarty w Jedynce

• 28 maja w ramach „Dnia Otwartego” gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych
            z okolicznych szkół podstawowych. Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie Dyrektor Szkoły przywitał przybyłych uczniów wraz z Opiekunami, zaprezentował kierunki kształcenia, które oferuje nasza szkoła oraz przedstawił jej atuty.
            Następnie ósmoklasiści zostali podzieleni na mniejsze grupy i pod opieką naszych uczniów udali się do sal, gdzie przygotowano dla nich liczne atrakcje m.in. siłownię umysłową,  kawiarenkę językową, quizy humanistyczne oraz pokazy chemiczne. Nie zabrakło także konkursów sportowych.
            Dodatkową atrakcją były pokazy strażackie przygotowane przez zawodowych strażaków, którzy przybliżyli uczniom specyfikę zawodu –zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wygląda i na czym polega praca w Straży, zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymogami, jakie należy spełnić, by wstąpić do ich formacji.
            Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas atrakcje, quizy i pokazy ułatwią ósmoklasistom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej.
            Zapraszamy do Jedynki!

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w organizację Dnia Otwartego.

• Śladami Jana Zamoyskiego po Zamościu

• Taki był cel wycieczki w dniu 22 maja, w której uczestniczyły uczennice z klasy 2 i 1 rozszerzające historię. Wycieczkę rozpoczęłyśmy spacerem po ogrodzie zoologicznym w Zamościu a następnie dotarłyśmy do samego Hetmańskiego Grodu. Jego historia prawdopodobnie sięga XVI wieku – za oficjalny początek można uznać 1580 rok, kiedy to Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, wystawił dla miasta przywilej lokacyjny. Zaprojektowanie układu urbanistycznego zostało zlecone włoskiemu architektowi Bernardo Morando, który zapragnął w Zamościu zrealizować ideę miasta idealnego. Plan Zamościa stworzony przez włoskiego architekta nawiązywał do koncepcji antropomorficznych – poszczególne elementy miasta miały odpowiadać konkretnym częściom ludzkiego ciała. Sercem stał się Rynek Wielki, głową – Pałac Zamojskich, kręgosłupem – ul. Grodzka itd.

Właśnie w drodze na Rynek Wielki miałyśmy okazję przejść przez Bramę Szczebrzeską- jedną z trzech bram wjazdowych do Zamościa. Rynek Wielki zwany „sercem Zamościa” to przepięknie odrestaurowane miejsce
            z Ratuszem, które zdobią piękne Kamienice Ormiańskie. Dowiedziałyśmy się też ciekawych informacji
            o barokowym ratuszu oraz o włoskim architekcie miasta - Bernardo Morando.Zdecydowanie, najwięcej informacji na temat historii Zamościa oraz całego rodu Zamoyskich, w szczególności jego założyciela - Jana Zamoyskiego usłyszałyśmy będąc w Muzeum Zamojskim. Obejrzałyśmy makietę przedstawiającą miasto zmieniające się na przestrzeni wieków. Rynek wydawał się niewielki, zaś wysokie mury obronne przypominały twierdzę. Twierdzę nigdy nie zdobytą. Zobaczyłyśmy też wiele portretów rodowych, cennych pamiątek. Bardzo podobał nam się budynek Akademii Zamojskiej gdzie obecnie funkcjonuje liceum. Kierując się w stronę Rynku widziałyśmy ogromny Pałac Zamojskich i pomnik samego hetmana. Z muzeum udałyśmy się "Aleją sław" do Katedry Zamojskiej, a później do Nadszańca, który jest przykładem architektury fortecznej. Tam odbyłyśmy podziemny spacer trasą turystyczną liczącą około pół kilometra.

Urozmaiceniem naszej wycieczki był mini – recital licealistki Basi, która wykonała utwory związane
            z Markiem Grechutą, grupą VOX i jej liderem Witoldem Pasztem oraz grupą Maanam. Artyści ci byli związani
            z ,,hetmańskim grodem’’. Ten artystyczny klimat towarzyszył nam w drodze powrotnej podczas wspólnego śpiewania.

• Wycieczka rowerowa

• W dniu 6 maja klasa 2a wyruszyła na wycieczkę rowerową, której zwieńczeniem było ognisko na "Lisiej górce". Celem wycieczki było propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, korzystając z pięknej pogody, piekąc kiełbaski i prowadząc ożywione rozmowy.

Magda Żmuda, Magda Furtak

• Powodzenia na maturze!

• "Bo zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą..."

Wszystkim naszym Maturzystom życzymy połamania piór, wiary we własne siły, otwartych głów