• Zajęcia strzeleckie.

     • Na mocy porozumienia z Akademickim Związkiem Sportowym w Warszawie nasza szkoła wzięła udział w „Programie Upowszechniania Strzelectwa na lata 2023 – 2025”. W ramach jego realizacji uczniowie z klasy 3 i 4 uczestniczyli w dniu 24 stycznia 2024 r. w zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem mobilnej strzelnicy laserowej. Przed ich rozpoczęciem, kilka dni wcześniej młodzież obejrzała film instruktażowy. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną uczniowie przystąpili do części praktycznej prowadzonej przez instruktora strzelectwa. Zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na strzelnicy i w trakcie posługiwania się bronią, uczyli się obsługi broni krótkiej i długiej, zasad celowania oraz przyjmowania właściwych postaw strzeleckich. Następnie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich, korzystając z możliwości, jakie w tym zakresie stwarza mobilna strzelnica laserowa. Strzelano na kilku dystansach, w zróżnicowanym terenie oraz w trakcie różnych warunków pogodowych. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z bronią mimo tego wielu z nich uzyskiwało bardzo dobre wyniki. Wszyscy bardzo zadowoleni, wyrażali chęć uczestniczenia w kolejnych takich zajęciach.

     • 100 dni do matury…

     • W sobotni wieczór, 13 stycznia, odbyła się Studniówka klasy czwartej Zespołu Szkół Nr 1. Tegoroczni maturzyści bawili się w Hotelu Szypowski w Nowej Dębie. Wśród gości, oprócz Dyrektora p. Zbigniewa Wolwowicza, nauczycieli oraz rodziców, obecny był także Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, który przekazał uczniom szkoły najlepsze życzenia. Młodzież dziękowała za lata spędzone w murach szkoły. Oficjalną część imprezy zakończył tradycyjny polonez. Następnie uczniowie i ich Goście mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Zabawa była szampańska, a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc z pewnością zostanie wszystkim
      w pamięci na długo. Teraz już tylko symboliczne 100 dni dzieli uczniów od matury.

       

     • Szkolny Konkurs Ortograficzny…

     • W tradycję naszej szkoły wpisał się corocznie organizowany konkurs ,,Mistrz ortografii”. W tym roku do rywalizacji przystąpili najlepsi uczniowie z każdej klasy, którzy nie popełniają błędów ortograficznych. Zostali wyłonieni na podstawie pisanych wcześniej dyktand klasowych. Wśród najlepszych byli uczniowie:

      Amelia Kalinowska i Karolina Zięba- klasa I

      Michalina Wołosz, Milena Bogdan i Aleksandra Chmielowiec- klasa II

      Julia Pakulska, Aleksandra Kowalska i Martyna Janowska-klasa III

      Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska i Nikodem Kopeć – klasa IV

      11 stycznia bieżącego roku wymienieni uczniowie przystąpili do rywalizacji o tytuł ,,Mistrza ortografii”. Konkurs został rozstrzygnięty.

      Tytuł Mistrza ortografii otrzymuje Paulina Mazgaj z klasy IV, zaś wyróżnienia: Julia Pakulska -kl.III

      I Nikodem Kopeć kl.IV

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ,a szczególnie Paulinie, Julii i Nikodemowi. Uczestnikom dyktanda i nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom w czasie apelu podsumowującego wyniki nauczania za pierwsze półrocze.

     • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

     • Z nadzieją i optymizmem wkroczyliśmy w nowy 2024 rok- kolejny rok wyzwań i noworocznych zobowiązań. Być może niektórzy w Was obiecali sobie w tym roku więcej czytać. Jeśli tak, to zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie pojawiły się nowości książkowe o różnej tematyce. Serdecznie zapraszamy, każdy znajdzie coś dla siebie!

     • Ranking Perspektyw - najlepsze licea w Polsce 2024.

     • Fundacja Edukacyjna Perspektyw ogłosiła wyniki 26 edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2024. Analiza objęła 1431 liceów ogólnokształcących z całej Polski, które spełniły kryteria wejściowe do Rankingu. Kapituła ocenia szkoły ogólnokształcące na podstawie trzech kryteriów: sukcesy uczniów w olimpiadach (25%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%). Na podstawie zdobytych punktów dla najlepszych szkół przyznawany jest jeden z trzech tytułów: „Złota szkoła”, „Srebrna szkoła” i „Brązowa szkoła”. Miło jest nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie uzyskało tytuł Najlepsze Licea w Polsce „Brązowa Szkoła 2024”. W rankingu województwa podkarpackiego Nasze liceum zajęło 46 miejsce a w ogólnopolskim uplasowaliśmy się na 809 miejscu. Mimo, że nie jesteśmy dużą szkołą dobrze przygotowujemy naszych uczniów do egzaminu maturalnego oraz staramy się rozwijać ich pasje i zainteresowania, by mogli m.in. startować w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Dzięki temu udało się nam wyprzedzić w tegorocznym rankingu kilkanaście liceów ogólnokształcących z Rzeszowa, Mielca, Tarnobrzega i Stalowej Woli. Gratulujemy ubiegłorocznym absolwentom Naszej szkoły i całemu gronu pedagogicznemu.

     • LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego…

     • Do  etapu okręgowego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowała się Magdalena Żmuda – uczennica klasy II. Magdę zainteresował temat : ,,Norwid jedzie do Stanów… O doświadczeniu amerykańskim Cypriana Norwida”. Jej zadaniem było poszukać trafnego materiału badawczego w zakresie literatury podmiotu i przedmiotu, co wymagało od niej determinacji, wiedzy i czasu poświęconego na przygotowanie pracy.  

      Należy docenić także trud Mileny Bogdan uczennicy klasy II, która wybrała  temat: ,, Małe formy poetyckie w literaturze epok dawnych (renesans – barok – oświecenie).

       Zawody okręgowe odbędą się 3 lutego br. w salach Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cieszymy się bardzo sukcesem Magdaleny. Życzymy jej powodzenia na kolejnych etapach.

     • Wigilia szkolna 2023

     • W dniu 21. grudnia 2023 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne z młodzieżą. Uczniowie pod kierunkiem p. M. Tomczyk przygotowali Jasełka pod tytułem: ,,A nadzieja znów wstąpi w nas…”. Celem inscenizacji było przybliżenie tradycji, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz stworzenie miłego, ciepłego, świątecznego nastroju, który pozwoliłby wczuć się w klimat nadchodzących Świąt. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej zaprezentowali swoje możliwości,  i zdolności aktorskie, wyzwolili w sobie inwencję twórczą i pomysłowość. Mogliśmy podziwiać ich zaangażowanie w odgrywane role, piękne kostiumy i talenty wokalno-muzyczne. Program Jasełek połączony został ze śpiewem kolęd.

      Spotkanie stanowiło wyraz wspólnego świętowania i dzielenia się radością tego wyjątkowego, i ważnego czasu. Na zakończenie programu artystycznego swoje wystąpienie miał Pan Dyrektor Zbigniew Wolwowicz, który złożył wszystkim obecnym uczniom wraz z Gronem Pedagogicznym  uroczyste życzenia świąteczne i noworoczne.  
      Była to także świetna okazja do zacieśnienia więzi i integracji uczniów między sobą, a także z nauczycielami i wychowawcami. Był to czas spędzony w miłej i serdecznej, niemal rodzinnej atmosferze. 

      Małgorzata Tomczyk