• Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

          • Pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę to już polska tradycja. Zwyczajem lat poprzednich uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy, która w tym roku dla całej diecezji odbywała się w terminie 31. marca 2023 r..  

            Ponad 1800 maturzystów ze szkół średnich, z diecezji sandomierskiej, którym towarzyszyli dyrektorzy placówek, nauczyciele, wychowawcy oraz duszpasterze pielgrzymowało na Jasną Górę, aby przez wstawiennictwo Pani Częstochowskiej prosić o światło Ducha Świętego na czas zdawania egzaminów maturalnych i  wyboru drogi życiowej.

            Pierwszym punktem pielgrzymki było spotkanie z „ciekawym człowiekiem”w Auli Ojca Kordeckiego. W tym roku młodzi mieli możliwość wysłuchania prelekcji pt. „Budowanie szlachetnej marki osobistej w oparciu o wartości chrześcijańskie”, którą poprowadziła Anna Słopiecka, ekspertka ds. budowania wizerunku.

            Następnie maturzyści wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Na zakończenie wspólnej modlitwy przedstawiciele maturzystów złożyli kwiaty przed figurą św. Jana Pawła II, oddając w ten sposób hołd największemu z Polaków.

            Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej koncelebrowana przez księży katechetów pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

            Podczas pielgrzymki uczniowie powierzali Matce Bożej egzaminy dojrzałości, a także swoją przyszłość oraz swoich bliskich. ,Nie chodzi bowiem - jak powiedział biskup -  wyłącznie o egzamin maturalny, ale o całe życie, ba o wieczność, która na nas czeka.”

            Młodzież wróciła z pielgrzymki umocniona duchowo, pelna  entuzjazmu i nadziei na przyszłość.

                                                                                           Małgorzata Tomczyk  

          • Szkolny Przegląd Talentów

          • 30 marca w naszej szkole odbyła się XIII edycja Szkolnego Przeglądu Talentów. Podczas przeglądu uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje zdolności, pasje i talenty. Tegoroczna edycja przyjęła formułę przeglądu a nie konkursu. Wyłoniony został jedynie faworyt publiczności. Na scenie wystąpiło 12 uczestników a nagrodę publiczności zdobyła Gabriela Zalińska z klasy 4a prezentując swoją pasję jaką jest taniec.

            Dziękujemy Panu Staroście Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Radzie Rodziców za ufundowanie upominków dla wszystkich uczestników przeglądu  oraz Pani Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury za udostępnienie sali i pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy również Zespołowi Pieśni i Tańca Dębianie, działającemu  przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie,  którzy gościnnie wystąpili na naszym przeglądzie promując tańce i kulturę ludową.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów a pozostałym uczniom odwagi i wytrwałości w odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów.

            Prawdą okazało się stwierdzenie,  że w każdym człowieku drzemie jakiś ukryty talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.

            A. Dzióba, M. Sączawa

          • Święto szkoły

          • „….rozum wart jest więcej niźli złota skrzynie…”

             

            W piątek -24 marca - cała społeczność uczniowska świętowała dzień patrona szkoły -Jana Kochanowskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: m.in. Jerzy Sudoł – Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Jacek Rożek –Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego, radni Rady Powiatu Tarnobrzeskiego w osobach: Wojciech Gruszka, Marek Zięba, pani Monika Szczepan- dyrektor Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej, Henryk Król – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, pani Małgorzata Skimina - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz emerytowani nauczyciele.

            Po wystąpieniach zaproszonych gości, zebrani wysłuchali montażu słowno- muzycznego przygotowanego przez młodzież. Zawarte w tekstach wartości uniwersalne propagowały ideały humanistyczne i mówiły o skomplikowanej naturze ludzkiej. Budząca się do życia przyroda, stała się tłem do wyrażenia refleksji o ponadczasowym charakterze. Piosenki, wyśpiewane w trakcie uroczystości pobudziły do refleksji na temat upływającego czasu, marzeń i radości życia.

            Swoimi wspomnieniami z pracy w Naszej szkole podzielił się z młodzieżą emerytowany nauczyciel Pan Romuald Gondek. W liceum pracował przez 55 lat. W swoim wystąpieniu m.in. przywołał postacie wybitnych absolwentów, którzy ukończyli Naszą szkołę. Była to piękna, żywa lekcja historii.

          • " Kangur Matematyczny "

          • Matematycznie uzdolniona młodzież w naszej szkole zmierzyła się 16 marca z zadaniami Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. 18 uczniów z klas 1a i 4a rozwiązywało testy w kategoriach „ Junior” i Student”.

            Konkurs organizowany jest równolegle w większości krajów europejskich, co czyni go nieoficjalnym świętem popularyzacji królowej nauk. Wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W Polsce organizowany jest od 1992 roku. Patronat nad konkursem w Polsce sprawują: Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruniu – Wydział Matematyki i Informatyki oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność logicznego myślenia, zaś ideą konkursu jest sprowokowanie “jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy”.

            Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w terminie od maja do lipca, trzymamy kciuki za naszych uczniów i już zapraszamy do następnej edycji Kangura.

            Dorota Rybak

            Szkolny koordynator konkursu Kangur

          • Współpraca z Państwową Uczelnią Zawodową w Tarnobrzegu

          • Od początku bieżącego roku szkolnego bardzo dobrze rozwijają się nasze kontakty z Państwową
            Uczelnią Zawodową w Tarnobrzegu. Nasi uczniowie uczestniczyli w organizowanych przez tą uczelnię
            konferencjach a pracownicy uczelni prowadzili zajęcia w naszej szkole. Zaowocowało to podpisaniem
            porozumienia o współpracy.

            Uroczystość odbyła się w dniu 7 marca 2023 r. w rektoracie uczelni a brali w niej udział starosta
            tarnobrzeski Pan Jerzy Sudoł, rektor PUZ, dr. hab. Pani Anna Szylar, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w
            Nowej Dębie Pan Zbigniew Wolwowicz. Zawarte porozumienie umożliwi uczniom naszej szkoły
            uczestniczenie w różnych działaniach podejmowanych przez Państwową Uczelnię Zawodową.
            Będziemy mieli, także możliwość korzystania z zaplecza dydaktycznego uczelni a jej pracownicy będą
            prowadzili zajęcia dla naszych uczniów. Tworzone w szkole profile kształcenia będą skorelowane z
            ofertą Państwowej Uczelni Zawodowej kierowaną do absolwentów szkół ponadpodstawowych.
            Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca i promocja przyniesie nam wzajemne korzyści.

          • „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

          • W dniu 01 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i 18. Pułkiem Artylerii w Nowej Dębie zorganizowali „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m. Dystans biegu nie była przypadkowy. Nawiązywał do daty śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” zamordowanego w obławie funkcjonariuszy SB i ZOMO. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień zaproszonych gości a głos zabierali Jerzy Sudoł starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Wiesław Ordon burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, płk Piotr Męczyński dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie. Po  wystąpieniach zaproszonych gości, minutą ciszy oddano hołd poległym i zamordowanym żołnierzom wyklętym a następnie krótki rys historyczny o żołnierzach niezłomnych przedstawił Dawid Siciarz, uczeń LO z Nowej Dęby.

            Kolejnym punktem uroczystości był bieg uczniów klas ósmych. Nasze zaproszenie przyjęły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. B. Zybury w Nowej Dębie, Szkoła Podstawowa im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli, Szkoła Podstawowa w Jadachach im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Majdanie Królewskim. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Karolina Zięba a drugie Alicja Andrusiewicz z SP nr 3 w Nowej Dębie. Na trzecim miejscu uplasowała się Łucja Markowicz ze Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Arthur Puk a trzecie Wiktor Kamiński reprezentujący szkołę z Majdanu Królewskiego. Drugie miejsce przypadło Filipowi Kamińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie. Uczniowi otrzymali okolicznościowe medale oraz nagrody.

            Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na bieg i marszobieg uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1, żołnierzy, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Dębie oraz mieszkańców Nowej Dęby. W ramach wewnątrzszkolnej rywalizacji wśród dziewcząt najlepszą zawodniczką okazała się Agata Puzio z klasy 3 a kolejne miejsca zajęła Zuzanna Milczanowska z klasy 2 i Natalia Babula z klasy 1. Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Kamil Kopeć z klasy 1, drugie miejsce przypadło Filipowi Furtakowi z klasy 2 a trzecie Maćkowi Puzio z klasy 1. Zawodniczki i zawodnicy otrzymali pamiątkowe nagrody a wszyscy uczestnicy okolicznościowe pamiątki. W biegu wzięło udział ponad 150 osób. Towarzyszył mu pokaz sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa. Uroczystość zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

            Ta patriotyczno-sportowa impreza była doskonałą lekcją wychowawczą przybliżającą młodemu pokoleniu trudną i tragiczną historię naszego narodu po II wojnie światowej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jej przygotowanie i przeprowadzenie. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Stefana Busia właściciela Piekarni Chle-Buś w Nowej Dębie za wsparcie naszej uroczystości.

          • Absolwenci wracają, aby podzielić się doświadczeniami.

          • 31 stycznia 2023 r. uczniowie klasy I, II i III Liceum uczestniczyli w spotkaniu z Absolwentką Szkoły - Panią dr inż. Darią Serafin.

            W ubiegłym roku Pani Serafin była nauczycielem fizyki w naszej szkole, a obecnie jest pracownikiem naukowym Sieci Badawczej Łukasiewicza- Warszawskiego Instytutu Technologicznego.

            Pani Daria rozmawiała z naszymi uczniami o typach prowadzonych badań naukowych. Istotną częścią spotkania była rozmowa na temat finansowania badań naukowych oraz różnica w podejściu do ich prowadzenia z perspektywy właściciela przedsiębiorstwa, motywowanego zyskiem i samego naukowca, motywowanego chęcią rozwoju (i) nauki.

            Pani Serafin zwróciła uwagę na potrzebę komunikacji i współpracy tych dwóch stron i prowadzenia badań naukowych na rzecz przemysłu i gospodarki, w nawiązaniu do potrzeb rynku - w czym specjalizuje się Sieć Badawcza Łukasiewicz. 

            Rozmowa z p. Serafin uświadomiła naszym uczniom, jak trudno im podać nazwisko choć jednego żyjącego polskiego naukowca, wynalazcy czy odkrywcy. Rozmowa zakończona dyskusją na temat wyzwań stojących przed współczesnymi naukowcami i problemów - nie tylko naukowych, z którymi ci naukowcy muszą się mierzyć -  pozwoliła naszym uczniom na poszerzenie horyzontów myślowych poza egzamin maturalny, do którego będą przystępowali na zakończenie liceum oraz na zadanie sobie pytań, których dotychczas sobie nie zadawali. 

            A przecież o to w takich spotkaniach chodzi!

            Dziękujemy za cenny przekaz i czekamy na kolejne spotkania.

          • Studniówki czar

          • ,, Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady
            O przyszłym dniu niechaj próznej rady…”- tak pisał kiedyś Jan Kochanowski.
            Zgodnie z myślą patrona naszej szkoły 14 stycznia w nowodębskim lokalu ,,Magnolia” bawili się uczniowie klasy czwartej. Był to magiczny, wspaniały wieczór z udziałem gości, nauczycieli, rodziców.

            Z okolicznościowych przemówień: pana starosty Jerzego Sudoła, dyrektora szkoły p. Zbigniewa Wolwowicza , przewodniczącej komitetu studniówkowego p. Małgorzaty Skiminy wybrzmiały przede wszystkim życzenia dobrej zabawy,ale i odwagi oraz wytrwałości w stawianiu czoła życiowym wyzwaniom. Nie zabrakło też podziękowań kierowanych w stronę rodziców, dyrekcji jak i grona pedagogicznego.
            Część oficjalną zakończył piękny i dostojny ,,Polonez”. A potem ... przyszedł czas na zabawę!
            Mistrzynie i mistrzowie parkietu nie schodzili z niego bardzo długo. Z przyjemnością pozowali do zdjęć na stylowej ściance, ciesząc się wspólnie spędzanym czasem. Wspomnienia tego balu pozostaną z Nimi na długi czas!
            A … za 100 dni … matura!

          • Spotkanie wigilijne

          • W dniu 21. grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie wigilijne młodzieży naszej szkoły. W blasku choinkowych świec i w klimacie Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym rozpoczęli świętowanie tego wyjątkowego i ważnego czasu. Prowadzący spotkanie, zaprosili wszystkich obecnych na sali na wieczerzę wigilijną. Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego, uczniowie zaintonowali śpiew kolęd. Zaprezentowali też krótki koncert w wersji wokalno-instrumentalnej (gitara, keyboard, akordeon, skrzypce). Następnie przyszedł czas na świąteczne życzenia. Najpierw Pan Dyrektor Zbigniew Wolwowicz winszował uroczyście wszystkim obecnym, a później wszyscy składali sobie wzajemnie życzenia, dzieląc sie przy tym opłatkiem. W końcu, po tym nadzwyczajnym wstępie, uczniowie i nauczycieli usiedli przy stolach, nakrytych białymi obrusami, udekorowanych świątecznymi stroikami, aby spożyć tradycyjne potrawy wigilijne. Spotkanie poprowadzili  uczniowie z klasy 1a, 2a i 4a.

             

            Małgorzata Tomczyk

          • Akcja "Polakom na Ukrainie"

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji " Polakom na Ukrainie" organizowanej przez Polskie Towarzystwo

            Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu oraz Grupę Kapitałową "Specjał" przy współpracy

            Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Jej celem jest zbiórka produktów z długim terminem

            przydatności do spożycia, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic

            oraz innych miejscowości. Produkty proszę przynosić do sekretariatu szkoły do dnia 09 grudnia 2022 r.

            Paczka dla Ukrainy - lista produktów:

            makaron, kasza (różne rodzaje), cukier, konserwy rybne /puszki mięsne/ pasztety puszki (kukurydza, groszek itp..), herbata duże opakowanie, kawa sypana/ kawa rozpuszczalna, mleko UHT w kartonie, mleko w proszku, pakowane wędliny (kabanosy), kakao, orzechy / bakalie, mąka, olej, słodycze (czekolada), mydło w kostce, proszek do prania, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, świece.

          • Kubek biznesu

          • W dniu 15 listopada 2022 r. na zaproszenie Pana dr Aleksandra Kasprzyka, Dziekana Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu, czterech uczniów klasy 4 pod opieką dyrektora szkoły Pana Zbigniewa Wolwowicza wzięło udział w Uczelnianym Kubku Biznesu. Spotkanie miało na celu kreowanie postaw pro biznesowych wśród młodzieży i było okazją spotkania z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą oraz przedstawicielami instytucji wspierającymi rozwój biznesu i środowiskiem akademickim. Wśród zaproszonych gości była m.in. Pani Magdalena Lasek dyrektor ds. rozwoju Business Network International w Warszawie. Organizacja ta powstała w USA a w Polsce działa od 2006 r. W naszym kraju zrzesza ponad 2000 małych i średnich przedsiębiorców i dynamicznie się rozwija. Udział w wykładach, panelach dyskusyjnych i rozmowy w kuluarach były bezcennym doświadczeniem dla młodych ludzi interesujących się tematyką ekonomiczną i myślących o prowadzeniu w przyszłości własnych projektów biznesowych. Uzyskane wskazówki i rady od zaproszonych przedsiębiorców będą z pewnością procentowały w przyszłości.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W środę 11 listopada obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic i byt Rzeczypospolitej. Jednak dopiero w 1926 r. dzień 11 listopada formalnie uznano za datę odzyskania niepodległości. W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione.

            Po wojnie komuniści znieśli Święto Niepodległości. Aż do 1989 r. celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL. Święto zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

            W naszej szkole w czwartek tj. 10 listopada odbyła się tematyczna akademia, podczas której w oparciu o fragmenty filmów dokumentalnych ukazano tamte czasy i tamtych ludzi. Tragiczną historię Polski przypomniały także wspólnie odśpiewane pieśni i piosenki patriotyczne.

            Następnego dnia tj. 11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły brał udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości składały się z kilku elementów m. in. Mszy Św. za Ojczyznę, odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk. Kazimierzowi Bogaczowi ps. ,,Bławat’’ oraz obchodów państwowych na placu mjr Jana Gryczmana, przed Pomnikiem Niepodległości.

          • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

          • 9 listopada 2022 r. punktualnie o godzinie 13.00 rozpoczęli zmagania uczestnicy XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło bieżącej edycji brzmi: " W świecie rosnącej inflacji. Wymiar mikro- i makroekonomiczny" . Więcej informacji  na temat Olimpiady znajdziecie tu: https://owe.pte.pl/
            Z zadaniami tegorocznej edycji postanowili zmierzyć się uczniowie klasy 4a: Kacper Kopeć oraz Dawid Siciarz. Zestaw zadań składa się z pytania opisowego, zadania z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych.

            Uczestnikom życzymy powodzenia!

          • "Dzień postaci filmowej"

          • W dniu 4 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się „ Dzień kostiumowy”. Tematem przewodnim były postacie filmowe połączone z Halloween. Uczniowie wykazali się kreatywnością, na szkolnych korytarzach można było spotkać m.in. Shreka, Gnijącą Pannę Młodą, Diabolinę, Wiedźmy, bohaterów Gwiezdnych Wojen, Czerwonego Kapturka, „Kobiety w Czerni” i wiele innych postaci. Do naszej zabawy dołączyli również nauczyciele! Grono pedagogiczne wybrało kilku zwycięzców oryginalnych przebrań. Zostali nimi: Julia Trzaska, Julia Pakulska, Anna Krystel, Karolina Wyka, Amelia Trela, Wiktoria Tomczyk i Klaudia Buczek. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do zabawy i gratulujemy kreatywności.


            Samorząd Uczniowski.

          • Akcja " Szkoła pamięta"

          • W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 1 A pod opieką p. Małgorzaty Tomczyk oraz p. Zbigniewa Wolwowicza w dniu 27 października 2022 r. udali się na cmentarz komunalny w Nowej Dębie. Na grobach zmarłych nauczycieli Naszej szkoły zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się pod pomnik ku czci poległym, niepokonanym obrońcom Ojczyzny. Oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze tym, którzy oddali życie w obronie naszego kraju. Odwiedziliśmy, także groby p. Weroniki Jachyry oraz p. Janiny Wojnarowskiej. Obie Panie w czasie II wojny światowej należały do Związku Walki Zbrojnej a później do Armii Krajowej. Pani Janina Wojnarowska kontynuowała walkę przeciw okupantowi sowieckiemu w organizacji „Wolność i Niezawisłość”. W 1947 r. była aresztowana przez UB, więziona i skazana za próbę „obalenia ustroju” na 6 lat więzienia. 28 maja 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Weronika i Pani Janina należały do nowodębskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

            12 października 2022 r. zorganizowaliśmy w szkole kiermasz słodkości. Ciasta i ciasteczka cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów i pracowników szkoły, co pozwoliło nam zebrać fundusze na wsparcie akcji organizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Nowej Dębie. Zakupiliśmy kilkanaście stroików, które ozdobią groby zmarłych mieszkańców nowodębskiego DPS-u. Przeprowadziliśmy też zbiórkę zniczy na ten sam cel. Wszystko zostało przekazane 25 października pani dyrektor Agnieszce Markowicz.


            Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

          • Stypendyści Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego

          • 18 października 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu wręczone zostały stypendia przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W uroczystości wzięli udział również wyróżnieni uczniowie Naszej szkoły. W gronie tym znalazły się dwie uczennice 4 klasy - Julia Tomasiewicz i Klaudia Buczek, uczennica klasy 2 - Julia Pakulska oraz dwoje uczniów z klasy 1 - Milena Bogdan i Gabriel Kozak. Nasi stypendyści posiadają wiele interesujących pasji, są bardzo zaangażowani w życie szkoły oraz wytrwali w dążeniu do stawianych sobie celów na przyszłość. Na uroczystości nasi uczniowie pojawili się wraz z Panem Zbigniewem Wolwowiczem, dyrektorem szkoły.

            Po krótkim wystąpieniu Starosty Pana Jerzego Sudoła i innych zaproszonych gości każdy z uczniów krótko opowiedział o swoich zainteresowaniach i planach na następne lata. Następnie odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów stypendystom i wykonanie wspólnej fotografii, po której młodzież została zaproszona na poczęstunek. Na koniec Starosta Pan Jerzy Sudoł pożegnał uczniów, życząc im dalszych sukcesów. Również i my jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych licealistów i życzymy im wytrwałości w realizowaniu swoich planów i marzeń.

             

            K. Buczek i J. Tomasiewicz

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 październik jest w Polsce Dniem Edukacji Narodowej.

            Z tej okazji w przeddzień święta całej społeczności szkolnej w Zespole Szkół Nr 1 w Nowej Dębie odbył się uroczysty apel połączony ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej.

            Uroczystość szkolną zaszczycił swoją obecnością Starosta powiatu tarnobrzeskiego, Pan Jerzy Sudoł oraz przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Małgorzata Skimina.

            Uczniowie klasy czwartej przypomnieli „karty historii” upamiętniającej powstanie Komisji Edukacji Narodowej a klasa druga przygotowała kilka zabaw dla młodszych koleżanek i kolegów. Całość ozdobiła swoim występem wokalnym Agata Witas z klasy trzeciej.

            Oby życzenia: wytrwałości, siły i pasji, wypełniały dni każdego, kto realizuje zawód nauczyciela.

          • Bohater ON w Twojej Szkole 2022

          • ,,BohaterON w Twojej Szkole – włącz historię’’ to projekt ogólnopolskiej kampanii upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. W ramach sześciu edycji można było wysyłać kartki i listy z życzeniami dla Powstańców. W tegorocznej edycji projektu tradycyjne kartki – listy zostały zastąpione wpisami na portalu: www.dumnipowstancow.pl. Jest to wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. W tym roku nasza szkoła bierze udział we wspomnianym projekcie. Wstępem były lekcje z wykorzystaniem popularnego kanału na YouTubie ,,Historia bez cenzury’’ i zamieszczonego tam materiału. Na podstawie specjalnie przygotowanego odcinka pt. ,,Głód, brud i wesela’’, ukazującego codzienność podczas Powstania Warszawskiego uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli przygotować dramy na temat: ślub i wesele powstańców, przygotowanie i wspólny posiłek, zdobywanie wody, seans w kinie Palladium, rozrywki w ,,czasie wolnym’’. W projekt aktywnie zaangażowali się uczniowie pierwszej i drugiej klasy, nagrywając dramy, które zostaną wysłane na wirtualną mapę Polski jako dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich.
            Bardzo dziękuję uczestnikom projektu. W poniższej galerii zamieszczone zostały zdjęcia ,,naszych szkolnych aktorów’’, którzy bardzo aktywnie weszli w swoje role.

            M. Zięba

          • W tym szaleństwie jest metoda … czyli Hamlet w teatrze

          • Każdy szanujący się widz, powinien choć raz w życiu  obejrzeć wystawionego na deskach teatru ,,Hamleta”. Kiedy nadarzyła się okazja, 13 X  młodzież naszej szkoły wzięła udział w przedstawieniu Szekspirowskiej tragedii w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego  w Krakowie. Kiedy już na początku spektaklu usłyszeliśmy głos Horacja z tyłu sceny, utwierdziło nas to w przekonaniu, że nie będzie to klasyczna wersja ,,Hamleta” jaką znamy z kanonu lektur szkolnych. Ciekawa  scenografia przykuwała uwagę, dobra muzyka pobudzała wyobraźnię,  a  świetne dialogi pozwalały nam delektować się żywym słowem. W sztuce padało wiele pytań, których zadaniem miało być poruszenie młodego widza…. Po intelektualnych doznaniach rozpoczęliśmy spacer po Rynku Starego Miasta i zwiedzanie ciekawych zakątków urokliwego miejsca. Słoneczny,  październikowy piękny dzień pozwolił na chwilę wytchnienia od trudów dnia codziennego. Pełni wrażeń  w pogodnym nastroju wracaliśmy do domów.                               M. Gierach