• Lasowiackie tradycje – warsztaty

          • We wtorek nasza młodzież uczestniczyła w warsztatach hafciarskich zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury w ramach projektu „Lasowiackie tradycje –lasowiackie świętowanie", program EtnoPolska.
            Warsztaty prowadziła pani Renata Sendrowicz – artystka obdarzona wieloma talentami, interpretatorka sztuki ludowej, która w swojej twórczości nawiązuje do wzornictwa lasowiackiego.
            Owocem warsztatów były własnoręcznie wyhaftowane przez uczniów motywem lasowiackim lniane woreczki.

          • Dzień KEN

          • 14 października 2023 roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy pierwszej uroczystym ślubowaniem zostali oficjalnie włączeni w poczet uczniów Zespołu Szkół Nr 1. Następnie pracownicy szkoły odebrali życzenia i dedykowane im utwory w wykonaniu Emilii Biednik, Wiktorii Rozmus oraz Karoliny Florek, a także piękną recytację Wiktorii Sałek, Mileny Bogdan i Amelii Wiewióry wiersza Cz.Miłosza "Wiara, nadzieja, miłość". Kolejną częścią uroczystości był międzyklasowy konkurs wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, do którego przedstawiciele klas przygotowywali się od ponad dwóch tygodni. Po zaciętej walce zwycięzcami ogłoszono drużynę klasy drugiej, zaszczytne drugie miejsce otrzymała klasa trzecia, a ostatnie miejsce na podium zajęła klasa pierwsza. Uroczystość swą obecnością uświetnili: pani Małgorzata Skimina- przewodnicząca Rady Rodziców oraz panowie starostowie: Jerzy Sudoł i Jacek Rożek.

          • Stypendyści Starosty

          • 12 października 2023 roku trzydziestu jeden uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Tarnobrzeskiego, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali wysokie wyniki w nauce odebrali z rąk Starosty Tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła i Wicestarosty Powiatu Tarnobrzeskiego Jacka Rożka, stypendia naukowe. Ta forma nagrody przyznawana jest uczniomw ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat tarnobrzeski.

            Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Stypendia za wysokie wyniki w nauce otrzymali także nasi uczniowie: Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska z klasy czwartej, Milena Bogdan i Magdalena Żmuda z klasy drugiej oraz z klasy pierwszej: Katarzyna Kodyra, Adrian Kosiorowski i Karolina Zięba.

            Gratulujemy naszym stypendystom i życzymy aby dalej rozwijali się naukowo i pielęgnowali swoje różnorodne pasje.

          • Młodzież w akcji

          • Końcem września młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w światowej akcji „Sprzątanie Świata”. To już 30sta edycja w Polsce, w tym roku pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zgodnie z hasłem wspólnie poprawialiśmy stan naszego najbliższego otoczenia. Uzbrojeni w worki, rękawiczki i stosowną wiedzę zbieraliśmy wszystkie odpady, które często umykają naszej uwadze a które nie są obojętne dla naszego środowiska. Są to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle. W workach znalazły się też odpady większe gabarytowo. Uprzątnięte skwery, ławeczki i szlaki komunikacyjne będą najmilszą nagrodą dla wszystkich uczestników akcji oraz mieszkańców naszego miasta. Oby ten stan utrzymał się jak najdłużej.

            Zapraszamy do fotorelacji.

          • 84 rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

          • Tradycją naszej szkoły jest pamięć o rocznicach powstania Polskiego
            Państwa Podziemnego. To właśnie 27 września 1939 roku w walczącej
            Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – organizacja do walki z
            okupantem niemieckim. Po jej rozwiązaniu utworzono ZWZ (Związek Walki
            Zbrojnej), a następnie AK (Armię Krajową). W tym roku szkolnym uczennice
            klasy 2A jako delegacja szkoły wraz z opiekunami udali się na nowodębski
            cmentarz by zwyczajem lat poprzednich zapalić „Znicze Pamięci” przed
            pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK jak również na grobach ś.p. Janiny
            Wojnarowskiej i ś.p. Weroniki Jachyry – żołnierzy AK, z którymi wielokrotnie
            w latach wcześniejszych uczniowie „Jedynki” świętowali kolejne rocznice
            Polskiego Państwa Podziemnego.

          • Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat

          •          W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. W związku z tym wydarzeniem, w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z upamiętnieniem rodziny, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę. W planach obchodów były między innymi: wystawy, koncerty, konkursy i konferencje naukowe. Nasza szkoła włączyła się również w to wydarzenie poprzez udział w projekcji filmu ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina’’ oraz przygotowanie tematycznej wystawy„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

          • Wyjście do teatru

          • 28 września uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt obejrzeć na deskach Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie adaptację doskonałej komedii mistrza gatunku – Moliera –„Chory z urojenia” w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej.
            To niezwykle zabawnie opowiedziana historia hipochondryka Argana, demaskująca zarówno głęboko skrywane słabości człowieka jak i bezradność medycyny wobec egzystencjalnych rozterek.
            Spektakl zachwycił świetna grą aktorską, zabawnymi sytuacjami oraz zwrotami akcji- bawił do łez ale też nie uciekał od chwil głębokiej refleksji.
            Jak na klasyka gatunku przystało-dobra komedia z inteligentna pointą.

            Małgorzata Sączawa

          • Wrześniówka

          • W piątek przypieczętowaliśmy rozpoczęcie roku szkolnego tradycyjną WRZEŚNIÓWKĄ. Po krótkim marszu do wiat w Rozalinie, gdzie wysłuchaliśmy  prelekcji pana leśniczego R.Rutyny na temat flory i fauny okolicznych lasów, odbyło się szkolne grillowanie. Ważnym punktem  było przyjęcie klasy pierwszej w poczet  uczniów Jedynki. Pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą z przedmiotów, które wybrali jako rozszerzone: języka polskiego, języka angielskiego, geografii, historii, biologii, a nawet ze sportu i muzyki. Poradzili sobie fantastycznie, pytania i zadania koleżanek z klasy maturalnej okazały się świetną zabawą.

          • Narodowe Czytanie….

          • Narodowe  Czytanie….


            W minionym tygodniu młodzież naszej szkoły włączyła się w akcję 12. odsłony  Narodowego Czytania, zainicjowaną przez parę prezydencką.
            Tekst  ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
            to jedenz najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym  roku. W liście prezydent RP Andrzej Duda zachęcał do wspólnego czytania tego dzieła :„ …To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…)Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy”. Po zapoznaniu się z prezentacją na temat okoliczności powstania utworu, bohaterów oraz fabuły uczniowie z zaciekawieniem wczytywali się w tekst literacki, który  poszerzał słownictwo i pobudzał ich  wyobraźnię.




          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          • 04 września 2023 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W jego inauguracji uczestniczyli zaproszeni goście w osobach Pana Jarzego Sudoła starosty powiatu tarnobrzeskiego, Pani Ewy Moniki Szczepan dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, Pana Jacka Hynowskiego Kierownika Referatu Oświaty, Zdrowia, Spraw społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie. W sposoób szczególny przywitaliśmy uczniów klasy I, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole, życząc im wielu sukcesów. Życzenia wytrawałości i zaangażowania w przygotowania do egzaminu maturalnego zostały skierowane do uczniów klasy IV. Wyjątkową częścią uroczystości było złożenie ślubowania przez dwie nauczycielki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, które uzyskały stopień nauczyciela mianowanego. Bardzo serdecznie gratulujemy.

            Początek roku szkolnego zawsze będzie wiązał się z bardzo smutną dla nas Polaków, rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wybrzmiało to w krótki montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów. W tym roku jeszcze jedno wydarzenie wprowadziło smutek i przygnębienie w naszej szkole. W dniu 01 września dotarła do nas informacja o śmierci Pana Józefa Antończyka. Przez ponad 40 lat był nauczycielem biologii, wychowawcą a także dyrektorem naszego liceum. Pedagog, który wychował wiele pokoleń młodzieży zaszczepiając w nich ducha patriotyzmu, wrażliwości na drugiego człowieka, ideały ruchu harcerskiego, zamiłowanie do przyrody. Zapamiętamy go, jako kolegę, nauczyciela i wychowawcę o wielkiej życzliwości, cierpliwości, otwartości.

            Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym, wielu sukcesów i jak najmniej powodów do zmartwień.


          • Pożegnanie Józefa Antończyka

          • W dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna informacja o śmierci pana Józefa Antończyka.

            Żegnamy Naszego nauczyciela, wychowawcę i dyrektora.

            Pracę w szkole, jako nauczyciel biologii rozpoczął w 1961 r. Jego droga zawodowa związana z edukacją trwała ponad 40 lat. Przez okres sześciu lat pełnił funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowej Dębie. Był długoletnim Prezesem Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowej Dębie. Pasjonat przyrody, członek Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika, aktywny działacz Ligi Ochrony Przyrody, gdzie pełnił funkcję członka Zarządu Wojewódzkiego i Prezesa Oddziału LOP w Nowej Dębie. Odznaczony Srebrną Odznaką Ligi Ochrony Przyrody „Zasłużony Działacz LOP”. Jego uczniowie odnosili liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach biologicznych. Organizował lekcje biologii w terenie, wyjeżdżając ze swoimi podopiecznymi m.in. w Góry Pieprzowe, w Pieniny, do Sulisławic i Krzyżtoporu.

            Pedagog i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, który miał w sobie „harcerską, patriotyczną duszę”. Instruktor ZHP w stopniu harcmistrza. Kierował XII drużyną starszoharcerską im. Wandy Szczęśniak. Wielokrotny komendant obozów wędrownych w górach i stacjonarnych nad morzem. Organizator i współorganizator Ogólnopolskich Zlotów Drużyn i Szczepów harcerskich noszących imię „Jędrusiów”. Wychowywał młodych ludzi w duchu patriotyzmu i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Był inicjatorem spotkań młodzieży z byłymi partyzantami oddziału „Jędrusiów”, żołnierzami placówki Armii Krajowej w Nowej Dębie, przedstawicielami środowiska Sybiraków. Propagator regionalnej kultury lasowiackiej. Za swoją działalność edukacyjną, wychowawczą, społeczną otrzymał wiele nagród, odznaczeń i medali, w tym Złoty Krzyż Zasługi. Uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba”.

            Zapamiętamy go, jako nauczyciela i wychowawcę o wielkiej życzliwości, cierpliwości, otwartości. Dzielił się wiedzą i mądrością nie tylko wyczytaną w książkach, ale również tą, która stanowiła sporą część jego bogatej osobowości. Starał się pokazywać, co w życiu ważne, przekazując najwyższe wartości etyczne i moralne.

            Na zawsze pozostanie w Naszej pamięci.

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • W dniu 04 września 2023 r. tj. poniedziałek o godz. 9.00 na małej sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny 2023/2024. Bardzo serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców, grono pedagogiczne i pracowników administracji i obsługi. O godz. 8.00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie zostanie odprawiona msza św.

          • Prace modernizacyjne w naszej szkole

          • W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole realizowane są prace modernizacyjne. Najważniejszą ich częścią jest budowa przeszklonej windy wewnętrznej  i dostosowanie wejścia do szkoły dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Będą one miały teraz możliwość swobodnego poruszania się po budynku szkoły. Gruntowną przebudowę przeszedł plac wewnętrzny na którym uczniowie spędzają przerwy. Wymieniono stare przyłącze wody, wykonano odwodnienie, położono nową kostkę brukową i granitową, wykonano duży klomb wokół sosny, gdzie powstaną miejsca do siedzenia. Poza aspektem poprawy bezpieczeństwa zmieniła się jego estetyka. Trwają prace związane z adaptacją jednej z łazienek tak by mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne. Wykonano również remont na I piętrze w skrzydle szkoły. Do odremontowanych pomieszczeni przeniesie się  Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej z Nowej Dęby. Wymieniliśmy wszystkie świetlówki i żarówki oraz oświetlenie zewnętrzne szkoły na energooszczędne.  Wszystkie te działania podejmujemy z myślą by zapewnić jak najlepsze warunki nauki i pobytu w szkole naszym uczniom.

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W dniu 23 czerwca 2023 r. 70 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie rozpoczęło wakacje. Ostatnim akcentem mijającego roku szkolnego 2022/2023 była uroczysta akademia. W jej trakcie uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w szkole wręczono świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Nagrodzono, także dwóch uczniów z klasy I, którzy w roku szkolnym 2022/2023 mieli 100% frekwencję na zajęciach. Jest to wyjątkowe osiągnięcie i bardzo rzadko zdarza się we współczesnej szkole. Po krótki programie artystycznym uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami by odebrać świadectwa.

          • Karpacka Troja - dotknij przeszłości

          • Taką okazję miały uczennice z klasy pierwszej, głównie rozszerzające historię, które 21 czerwca udały się na wycieczkę edukacyjną do Trzcinicy, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny.

            Zwiedzanie w towarzystwie pani przewodnik rozpoczęłyśmy w sali wystawowej gdzie oglądałyśmy sceny z życia codziennego ludności z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Mogłyśmy poznać historię grodziska i dzieje tego wyjątkowego miejsca. Po opuszczeniu pawilonu wystawowego przeszłyśmy do parku archeologicznego z rekonstrukcjami dwóch osad, gdzie oprócz chat różnorakiej konstrukcji odtworzono również kuźnię i piec chlebowy. Tu też znajduje się miejsce, gdzie odbywają się imprezy plenerowe np. pokazy walki wojów.

            Od 2018 roku funkcjonuje tu sektor hodowlany z zamieszkującymi zwierzętami dawnych ras np. węgierskie, długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki, kozy karpackie. W skansenie uprawiane są także poletka eksperymentalne obsiane pszenicą płaskurką, orkiszem, jęczmieniem, prosem, soczewicą i grochem. Do ich uprawy podczas rekonstrukcji używa się: sochy, kopaczki, sierpów.

            Dokładnie tam, gdzie archeolodzy odkryli wały, chaty i bramę znajduje się grodzisko obronne na wzgórzu zwanym ,,Wałem Królewskim’’. Ciekawym punktem zwiedzania było wejście na platformę widokową, z dwoma poziomami na wysokości 20 i 33 metrów, skąd naszym oczom ukazał się piękny widok na Podkarpacie.

            Punktem wycieczki były także warsztaty łucznicze. W części teoretycznej poznałyśmy różne typy łuków oraz metody ich produkcji a w części praktycznej miałyśmy możliwość nauki posługiwania się łukiem na strzelnicy. Ostatnim punktem, podsumowującym była projekcja filmu ,,Trzcinica – Karpacka Troja’’ w sali konferencyjnej w pawilonie ekspozycyjnym.

            Była to bardzo ciekawa i pełna wrażeń lekcja historii, podczas której rzeczywiście mogłyśmy ,,dotknąć przeszłości’’.

          • Zajęcia strzeleckie w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu

          • W dniu 07 czerwca 2023 r. uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie wyjechali na zajęcia do Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu. Nasz partner dysponuje strzelnicą wirtualną, na której mogliśmy zrealizować zajęcia z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w zakresie nauki strzelania. W progach uczelni powitała nas Pani dr Anna Zych, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, która przedstawiła nam ofertę edukacyjną Państwowej Uczelni Zawodowej. Oprowadziła po pracowniach, w których kształcą się studenci na kierunkach humanistycznych i medycznych. Po tym krótkim zwiedzaniu udaliśmy się do sali, gdzie znajduje się wirtualna strzelnica.

            Zajęcia teoretyczne dotyczące rodzajów broni, zasad jej składania i rozkładania, zgrywania różnych rodzajów przyrządów celowniczych, przyjmowania postaw strzeleckich, techniki oddawania strzału oraz zasad bezpieczeństwa w trakcie posługiwania się bronią poprowadziła Pan Zbigniew Wolwowicz – nauczyciel przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Naukę strzelania rozpoczęliśmy od broni krótkiej, którą były repliki pistoletów. Następnie uczyliśmy się strzelać z replik karabinów maszynowych. Dla wielu z nas był to pierwszy kontakt z bronią. Ta nauka z czasem przerodziła się w rywalizację o uzyskanie jak najlepszych wyników a kilka było bliskich ideału. Była to dla nas doskonała zabawa połączona z edukacją.

            Bardzo dziękujemy Pani Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu dr hab. Annie Szylar oraz Pani Dziekan dr Annie Zych za umożliwienie nam skorzystania z wirtualnej strzelnicy, a także naszym opiekunom Panu Zbigniewowi Wolwowiczowi i Panu Robertowi Susce za organizację tych zajęć.


            Zdjęcia: Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu.

          • "Dzień otwarty" w Zespole Szkół Nr 1

          • W dniu 31 maja 2023 r. gościliśmy uczniów klas ósmych szkół podstawowych. W ramach „Dnia otwartego” mieli możliwość zapoznania się z naszą szkołą oraz ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024. Spotkanie rozpoczęło się na hali sportowej, gdzie dyrektor szkoły Pan Zbigniew Wolwowicz przywitał wszystkich, omówił przygotowane kierunki kształcenia i wskazał atuty naszej szkoły. Następnie ósmoklasiści podzieleni na grupy udali się do sal, gdzie przygotowano dla nich ciekawe atrakcje.  Mieli możliwość zmierzyć się z „umysłową siłownią”, rozwiązać quizy z języka polskiego oraz sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego w językowej kawiarence, gdzie czekały na nich przygotowane słodkości. Uczennice z klasy o profilu biologiczno-chemicznym prezentowały interesujące doświadczenia chemiczne i biologiczne, a uczniowie z klasy politechnicznej przedstawili pokaz programowania robotów. Nie zabrakło także konkursów sportowych. Uczniowie strzelali z łuku, broni ASG oraz mogli zmierzyć się z automatem do gry w ping-ponga.

            Wyjątkową atrakcją były pokazy ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa przygotowane przez studentów z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu, partnera naszej szkoły. Ósmoklasiści mogli sprawdzić swoje umiejętności m.in. z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczyli się mierzyć ciśnienie oraz poznawali specyfikę zawodu pielęgniarki. Pracownicy i studenci z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych wprowadzali uczniów w świat psychologii na przygotowanych warsztatach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem gogli VR. Dzięki nim można było przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje, konkursy, pokazy oraz pobyt w naszej szkole ułatwią ósmoklasistom podjęcie decyzji, co do wyboru szkoły ponadpodstawowej. Czekamy na Was!

            Bardzo dziękujemy dyrekcji szkół podstawowych za zgodę na udział uczniów klas ósmych w naszym „Dniu otwartym”. Wyrazy podziękowania kierujemy także na ręce Pani Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej dr hab. Anny Szylar, Pani Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych dr Anny Zych oraz Pani Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu mgr Grażyny Rożek za wsparcie naszej akcji.

          • Konkursów ciąg dalszy...

          • 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy IV przystąpili do II etapu Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych tj.  ,,Z poprawną polszczyzną na co dzień " i ,,Z ortografią na co dzień". Klaudia Buczek, Agata Kluska, Julia Tomasiewicz i Damian Tomczyk musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych w czasie pisania dyktanda konkursowego. Tekst był trudny i wymagał znajomości wielu wyjątków dotyczących polskiej pisowni. Martyna Pasek,  wykorzystując kilka konkursowych  rysunków, potraktowała je jako inspirację, aby stworzyć spójne opowiadanie. Uczennica  wykazała się twórczą wyobraźnią i poczuciem humoru. Za uczestników trzymamy wszyscy kciuki i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki .                        

            M. G.

          • Lekcja historii w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau

          • Obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa a od 1942 r. jednym z ośrodków ,,ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej’’. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

            Pierwszy transport Polaków, więźniów politycznych, skierowany przez Niemców z więzienia w Tarnowie, dotarł do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Sejm RP ustanowił ten dzień " Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady".

            Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, którego doświadczyli uczniowie naszej szkoły w dniu 13 kwietnia 2023 r. podczas jednodniowego zwiedzania studyjnego.