• Wizyta w PUZ w Tarnobrzegu

     • W dniu 24.10 grupa uczniów naszej szkoły z klasy II i z klasy III wraz z opiekunem Panią Anną Paterek odwiedziła Państwową Uczelnię Zawodową w Tarnobrzegu.

      Z zaproszenia Pani Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Pani Grażyny Rożek skorzystały uczennice rozważające swoją przyszłą edukację na kierunkach biologicznych, medycznych, weterynaryjnych.

      Po przybyciu na uczelnię zaproszono nas do auli wykładowej gdzie właśnie rozpoczynały się zajęcia dla studentów pierwszego roku pielęgniarstwa. Zajęcia prowadziła dr n med. Pani Karolina Kosek-Hoehne.

      Z nieukrywaną radością obserwowaliśmy zajęcia, w których studenci podzieleni na niewielkie zespoły omawiali z katedry zagadnienia wcześniej przez siebie opracowane. Również nasi uczniowie mogli się aktywnie włączyć w zajęcia udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez Panią dr.

      Zobaczyliśmy nie tylko zaplecze dydaktyczne w postaci modeli anatomicznych, multimedialnego stołu anatomicznego ale przede wszystkim sposób pracy studentów. Mogliśmy się zmierzyć z czasem prowadzonych zajęć oraz koniecznością skupienia uwagi przez cały czas ich trwania. Zobaczyliśmy jak wygląda sposób przekazywania informacji i tworzenia różnych wersji notatek.

      W ramach pracy domowej uczennice otrzymały od Pani dr karty pracy.
       

      Miło było też wśród studentów rozpoznać znajome twarze m.in. absolwentów ZS Nr 1 w Nowej Dębie.

      Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w te zajęcia a zwłaszcza Pani dr Kosek, za ciepłe przyjęcie naszej grupy.

      Obiecujemy, że za jakiś czas znów zawitamy do PUZ w Tarnobrzegu.

     • Pożegnanie

     • Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Teresy Gęgotek-wieloletniej, emerytowanej nauczycielki chemii w naszym liceum. Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.

      Spoczywaj w pokoju!

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie

     • Z wizytą w teatrze….

     • W piątek 20 października młodzież naszej szkoły wzięła udział w spektaklu teatralnym ,,Don Kichot” wystawianym w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W towarzystwie bohaterów spektaklu , wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: ,,Co oznacza bycie sobą?”Takie i wiele innych pytań, które nurtują współczesną młodzież, zadawali sobie zebrani, w czasie trwania spektaklu muzycznego, pełnego  piosenek i widowiskowych scen walki. Sztuka natchnęła wszystkich do poszukiwania odpowiedzi na własną rękę. Fascynująca wędrówka po meandrach literatury okazała się niezwykłą podróżą  z żywym słowem i do ostatniego momentu na scenie budziła zachwyt młodzieży. Spotkanie teatralne okazało się  dobrym momentem  na złapanie oddechu od codziennych obowiązków i świetnym duchowym  przeżyciem dla zebranych. ​​​​​​​

     • Lasowiackie tradycje – warsztaty

     • We wtorek nasza młodzież uczestniczyła w warsztatach hafciarskich zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury w ramach projektu „Lasowiackie tradycje –lasowiackie świętowanie", program EtnoPolska.
      Warsztaty prowadziła pani Renata Sendrowicz – artystka obdarzona wieloma talentami, interpretatorka sztuki ludowej, która w swojej twórczości nawiązuje do wzornictwa lasowiackiego.
      Owocem warsztatów były własnoręcznie wyhaftowane przez uczniów motywem lasowiackim lniane woreczki.

     • Dzień KEN

     • 14 października 2023 roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy pierwszej uroczystym ślubowaniem zostali oficjalnie włączeni w poczet uczniów Zespołu Szkół Nr 1. Następnie pracownicy szkoły odebrali życzenia i dedykowane im utwory w wykonaniu Emilii Biednik, Wiktorii Rozmus oraz Karoliny Florek, a także piękną recytację Wiktorii Sałek, Mileny Bogdan i Amelii Wiewióry wiersza Cz.Miłosza "Wiara, nadzieja, miłość". Kolejną częścią uroczystości był międzyklasowy konkurs wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, do którego przedstawiciele klas przygotowywali się od ponad dwóch tygodni. Po zaciętej walce zwycięzcami ogłoszono drużynę klasy drugiej, zaszczytne drugie miejsce otrzymała klasa trzecia, a ostatnie miejsce na podium zajęła klasa pierwsza. Uroczystość swą obecnością uświetnili: pani Małgorzata Skimina- przewodnicząca Rady Rodziców oraz panowie starostowie: Jerzy Sudoł i Jacek Rożek.

     • Stypendyści Starosty

     • 12 października 2023 roku trzydziestu jeden uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Tarnobrzeskiego, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali wysokie wyniki w nauce odebrali z rąk Starosty Tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła i Wicestarosty Powiatu Tarnobrzeskiego Jacka Rożka, stypendia naukowe. Ta forma nagrody przyznawana jest uczniomw ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat tarnobrzeski.

      Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Stypendia za wysokie wyniki w nauce otrzymali także nasi uczniowie: Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska z klasy czwartej, Milena Bogdan i Magdalena Żmuda z klasy drugiej oraz z klasy pierwszej: Katarzyna Kodyra, Adrian Kosiorowski i Karolina Zięba.

      Gratulujemy naszym stypendystom i życzymy aby dalej rozwijali się naukowo i pielęgnowali swoje różnorodne pasje.

     • Młodzież w akcji

     • Końcem września młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w światowej akcji „Sprzątanie Świata”. To już 30sta edycja w Polsce, w tym roku pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zgodnie z hasłem wspólnie poprawialiśmy stan naszego najbliższego otoczenia. Uzbrojeni w worki, rękawiczki i stosowną wiedzę zbieraliśmy wszystkie odpady, które często umykają naszej uwadze a które nie są obojętne dla naszego środowiska. Są to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle. W workach znalazły się też odpady większe gabarytowo. Uprzątnięte skwery, ławeczki i szlaki komunikacyjne będą najmilszą nagrodą dla wszystkich uczestników akcji oraz mieszkańców naszego miasta. Oby ten stan utrzymał się jak najdłużej.

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • 84 rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

     • Tradycją naszej szkoły jest pamięć o rocznicach powstania Polskiego
      Państwa Podziemnego. To właśnie 27 września 1939 roku w walczącej
      Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – organizacja do walki z
      okupantem niemieckim. Po jej rozwiązaniu utworzono ZWZ (Związek Walki
      Zbrojnej), a następnie AK (Armię Krajową). W tym roku szkolnym uczennice
      klasy 2A jako delegacja szkoły wraz z opiekunami udali się na nowodębski
      cmentarz by zwyczajem lat poprzednich zapalić „Znicze Pamięci” przed
      pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK jak również na grobach ś.p. Janiny
      Wojnarowskiej i ś.p. Weroniki Jachyry – żołnierzy AK, z którymi wielokrotnie
      w latach wcześniejszych uczniowie „Jedynki” świętowali kolejne rocznice
      Polskiego Państwa Podziemnego.