Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawitało w nasze progi, a to dzięki zuchom, harcerzom oraz instruktorom 1 DW Zakamuflowani i 1GZ Zuszki Duszki z Nowej Dęby. Tegoroczne hasło Światełka to KOCHAJ CZYNEM, ponieważ właśnie czyny i postawa wobec drugiego człowieka świadczą o miłości. Wraz z harcerskim Czuwaj! przyjęliśmy również życzenia radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Aktualności
Betlejemskie Światełko Pokoju zawitało do Jedynki
XX edycja Olimpiady Przedsiębiorczości -etap szkolny
18 grudnia o godz. 9.00 uczniowie klasy III przystąpili do zmagań w eliminacjach szkolnych Olimpiady Przedsiębiorczości, która tym razem przebiega pod hasłem: Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że obecna edycja OP jest edycją jubileuszową- XX. Tradycyjnie test składał się z 50 pytań-
25 łatwiejszych i 25 trudniejszych, a próby jego rozwiązania podjęło się 21 uczniow. Wyniki eliminacji szkolnych poznamy w styczniu.
Partnerami głównymi Olimpiady są: Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, zaś Ministerstwo Edukacji Narodowej wpiera projekt.
Z wizytą w teatrze...
W dniu 11 grudnia młodzież naszej szkoły wzięła udział w spektaklu teatralnym ,,Skrzypek na dachu" w teatrze im.W.Siemaszkowej w Rzeszowie.Dla wszystkich spragnionych kontaktu z żywym słowem był to doskonały wybór. Porywająca muzyka jest siłą tego roztańczonego i rozśpiewanego widowiska.Głównym bohaterem musicalu jest mleczarz Tewie- ojciec pięciu córek, który próbuje chronić żydowskie tradycje religijne i kulturowe w szybko zmieniającym się pod względem obyczajowym i politycznym świecie .Wspaniała choreografia, muzyka i gra aktorska sprawiły, że było to niezapomniane spotkanie. To pogodne i liryczne, pełne ciepła i humoru dzieło wciąż wzrusza, fascynuje i pokrzepia w tych odmiennych kulturowo czasach.
9
Pożary wewnętrzne. Zajęcia klasy pożarniczo - ratowniczej.
Dzisiejsze zajęcia klasy pożarniczo - ratowniczej w JRG w Nowej Dębie poświęcone były pożarowi wewnętrznemu. Dowiedzieliśmy się jak przebiega proces rozwoju pożaru wewnątrz pomieszczenia, dlaczego rozgorzenie i wsteczny ciąg płomieni są zagrożeniami czekającymi na strażaków gaszących takie pożary, na czym polega spalanie całkowite, półspalanie oraz spalanie niecałkowite. Te wszystkie zjawiska mogliśmy zaobserwować w czasie przeprowadzonej symulacji takiego pożaru. Naszą wiedzę wzbogaciliśmy o nowe pojęcie – piroliza. Jest to proces powstawania palnych gazów przed zapaleniem materiału, a zachodzi w wyniku oddziaływania promieniowania cieplnego. Więc tak naprawdę nie pali się materiał, ale gazy, które są wydzielane w wyniku bardzo wysokiej temperatury. Na koniec naszych zajęć rozmawialiśmy na temat zagrożenia, jakim jest czad. Tlenek węgla to tzw. cichy zabójca. Jest szczególnie niebezpieczny w mieszkaniach, gdzie do podgrzewania wody wykorzystuje się piecyki gazowe oraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze domy ogrzewamy, wykorzystując do tego piece zasilane różnym paliwem. Najlepszą ochroną przed tlenkiem węgla jest zamontowanie specjalnych urządzeń tzw. czujników czadu.
2
Wystawa Królików Wiedeńskich
Uczniowie klasy 3A wraz z opiekunami: p. A. Wąsik i p. B. Sado odwiedzili „Wystawę Królików Wiedeńskich”, która tradycyjnie zorganizowana została w hali sportowej Zespolu Szkół Nr 1. Po wystawie oprowadzał młodzież święty Mikołaj. Organizatorem wydarzenia jest Polski Klub Hodowców Królików Wiedeńskich. Młodzież miała okazję zobaczyć zwierzęta od wielu utytułowanych hodowców z Polski i zagranicy. Spośród wystawionych zwierząt zostanie wyłoniony czempion oraz przyznane zostaną wyróżnienia. Uczniowie zadawali dużo pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
B. Sado
2
Gala Wolontariatu
6 grudnia uczennice klasy 3 udały się do Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie na V Galę Wolontariatu „Napędzamy do Działania- w Kręgu Pomocy", zorganizowaną przez Fundacje Q. Uczestnicy Gali wysłuchali wystąpienia online Pani Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego- Adrianny Porowskiej. Następnie wzięli udział w panelu dyskusyjnym, gdzie były poruszane tematy takie jak: współpraca na rzecz wolontariatu, wspieranie wolontariatu z przedstawicielami lokalnej społeczności, wsparcie osób oraz społeczności wymagającej szczególnej pomocy. Panel dyskusyjny zakończył się wręczeniem wyróżnień "Napędzamy do działania - W Kręgu Pomocy 2024".
Michalina i Wiktoria, klasa 3
2
Brązowa Jedynka
05.12.2024 r. w OSiR w Zarzeczu odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Badmintonie. Uczniowie ZS Nr 1 po pasjonujących pojedynkach zajęli III miejsce, ulegając jedynie zespołom z Przemyśla (I miejsce) i Rzeszowa (II miejsce). Gratulujemy naszym brązowym medalistom i życzymy dalszych sukcesów.
Drużyna Jedynki wystąpiła w składzie: Krystian Wąsik, Jakub Kopeć i Maciej Nowak.
Opiekunem naszych medalistów jest Robert Suska.
R.Suska2
Ważne tematy
2. grudnia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z przedstawicielkami Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Panie poruszyły temat zakażenia wirusem HIV. Dowiedzieliśmy się m.in o zakażeniach HIV w Polsce oraz w jaki sposób możemy zarazić się wirusem. Z uwagą wysłuchaliśmy faktów na temat AIDS, testów na HIV oraz sposobów leczenia. Warto rozmawiać na tak ważne tematy.
Wiktoria, kl. 3a
Dzień piżamy
Nie tylko nauka, ale również zabawa towarzyszy uczniom Jedynki. 28. listopada Samorząd Uczniowski ogłosił dniem piżamy. W zabawie udział wzięły wszystkie klasy. Na szczęście nocnym kreacjom nie towarzyszyły senne miny i ziewanie.
4
Modna Jedynka
Gust, szyk, styl i elegancja....takie warsztaty, pełne modowego smaku, dla naszej młodzieży przygotowała firma Giacomo Conti. Modelami zostali nasi uczniowie, którzy po zrzuceniu dresowych bluz i dżinsów stali się królewiczami w odpowiednio dobranych, pełnych klasycznej elegancji stylizacjach. Warsztaty pozwoliły młodzieży zaobserwować modowe trendy, poznać cechy dominujące w formalnym stroju męskim oraz utrwaliły sposób wiązania krawata. Jesteśmy przekonani, że przed zbliżającym się balem studniówkowym i czasem karnawału młodzież swoją stylizacją będzie przypominać modele z wielkich światowych wybiegów.
19
Spotkanie z Cyganiankami z Cygan – Tradycje i zwyczaje Lasowiaków
20 listopada 2024r gościliśmy w naszej szkole Panie z zespołu Cyganianki. Pochodzące z malowniczej wsi Cygany, położonej w sercu Podkarpacia. Lasowiacy to grupa etnograficzna, która wykształciła swoje własne tradycje i obyczaje, często związane z życiem w lesie i blisko natury. Wśród najważniejszych tradycji można wyróżnić: obrzędy doroczne – święta związane z cyklem rocznym; rzemiosło – rękodzieło; muzyka i taniec – pieśni ludowe i tańce.
Podczas spotkania Cyganianki zaprezentowały różnorodne aspekty kultury Lasowiaków. Uczniowie mieli okazję zobaczyć tradycyjne stroje i wyroby rękodzieła.
Spotkanie z Cyganiankami było nie tylko okazją do poznania bogatej kultury Lasowiaków, ale także do integracji społeczności lokalnej. Dzięki takim wydarzeniom tradycje i zwyczaje Lasowiaków mogą być przekazane kolejnym pokoleniom, a ich unikalna kultura pozostaje żywa i obecna w codziennym życiu naszych mieszkańców.
Na lekcji geografii uczniowie wszystkich klas poznawali także kulturę Lasowiaków.
Beata Sado, Marzena Zięba
10
Świat przyrody w obiektywie
15 listopada uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w wernisażu wystawy fotograficznej p. Macieja Pawlika- absolwenta naszego Liceum, znanego fotografa przyrody.
W Samorządowym Ośrodku Kultury zaprezentował On swoją najnowszą kolekcję zdjęć zatytułowaną ,,Świat przyrody w obiektywie’’.
Jego prace ukazują piękno i różnorodność świata przyrody, od majestatycznych krajobrazów po portrety dzikich zwierząt. Szczególną uwagę zwróciły fotografie przedstawiające rzadkie gatunki ptaków oraz spektakularne widoki górskie. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć zdjęć była fotografia przedstawiająca wschód słońca nad Bieszczadami, która zachwyciła swoją kompozycją i grą świateł. Być może wystawa zainspiruje naszą młodzież do podjęcia własnych prób w fotografii przyrodniczej.
Przyroda wciąż ma wiele do zaoferowania i warto ją chronić dla przyszłych pokoleń.
Patriotycznie...
,,Niepodległa’’ – takie było hasło wiodące szkolnej akademii w dniu 8 listopada 2024 roku, upamiętniającej 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematyczny referat i pieśni w wersji instrumentalnej i śpiewanej, wszystkich obecnych wprowadziły w atmosferę Święta Niepodległości. Głównym punktem programu był konkurs ,,1 z 9’’ o Niepodległości, podczas którego uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące polskiej drogi do niepodległości. W finale znaleźli się prawdziwi eksperci tego zagadnienia: Milena Bogdan, Amelia Wiewióra i Artur Wilk, którzy wyczerpali ilość przygotowanych pytań, zachowując nadal swoje szanse. Ostatecznie zwyciężczynią została Milena Bogdan. Na zakończenie szkolnej akademii odśpiewano 4 zwrotki polskiego hymnu w ramach w akcji ,,Szkoła do hymnu’’.
Wyrazem zaś współczesnego patriotyzmu był odświętny strój w tym dniu.Uczniowie ,,Jedynki” świętowali 106 rocznicę odzyskania niepodległości, biorąc udział w miejskich obchody Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada. Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w gminnych uroczystościach: Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz obchodach na Placu majora Jana Gryczmana.
Elementem świętowania był także Bieg Niepodległości na głównym dystansie 5 km na terenach rekreacyjnych nad zalewem.
25
Uczymy się udzielać pierwszej pomocy
- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem AED
Filmowa Jedynka
W dniu 30.10.2024 r. w naszej szkole odbył się dzień postaci filmowej. Do tej zabawy zaangażowali się uczniowie z wszystkich klas w naszej szkole, jak również nauczyciele. Przebrania były różnorodne
i niepowtarzalne, a kolorowe korowody umiliły wszystkim dzień. Takie inicjatywy Samorządu Uczniowskiego z pewnością urozmaicają szkolną codzienność, a przede wszystkim sprzyjają integracji.
Czekamy na kolejne ciekawe pomysły.
Michalina i Amelia, klasa 330
Zbiórka zniczy
Zakończyła się zbiórka zniczy na groby zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
w Nowej Dębie. Wszystkim, którzy się w nią zaangażowali serdecznie dziękujemy.
Wyróżnienie dla Alicji
Alicja Kulik- uczennica klasy IV- została finalistką XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Płynąć pod prąd”. Ala otrzymała wyróżnienie za pracę pt: „Czy historia zwykłego człowieka może być niezwykła?”
Alicja w swojej pracy przybliżyła postać nieżyjącego już Tadeusza Góreckiego- brata swojej babci Krystyny, opisała jego życie i zasługi dla miasta. Nie trzeba być kimś wyjątkowym. Codzienny heroizm i determinacja
w podejmowaniu działań może przynieść oczekiwane skutki. Tak było w przypadku pan Tadeusza Góreckiego, który żył i postępował zgodnie z nakazami lirycznego bohatera Przesłania Pana Cogito - „bądź wierny, idź”.Gratulujemy Alicji!
Kolejne odwiedziny w JRG w Nowej Dębie
- Czas na musztrę i elementy pierwszej pomocy
Wyróżnienia i stypendia Starosty Tarnobrzeskiego
Dzień Komisji Edukacji Narodowej to czas by podziękować, docenić i nagrodzić nauczycieli oraz pracowników oświaty za codzienny trud nauczania i wychowywania młodego człowieka. 16 października 2024 r. z racji tego święta z dyrektorami i nauczycielami spotkali się Starostowie wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego. W trakcie tego spotkania zostały wręczone nagrody wyróżnionym dyrektorom i nauczycielom. Wśród nagrodzonych Nagrodą Starosty Tarnobrzeskiego była nauczycielka języka polskiego z naszego liceum Pani Małgorzata Gierach, której bardzo serdecznie gratulujemy. Tradycją tego spotkania jest również wręczenie stypendiów najlepszym uczniom każdej ze szkół prowadzonych przez Powiat Tarnobrzeski. Z naszej szkoły w tym roku uhonorowanych zostało osiem osób tj. Amelia Maciąg, Amelia Pyryt, Oliwia Zięba z klasy 1, Katarzyna Kodyra z klasy 2, Milena Bogdan, Amelia Wiewióra, Magdalena Żmuda z klasy 3 oraz Alicja Kulik z klasy 4. Stypendystom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Miło jest nam również poinformować, że Stypendium Premiera Rady Ministrów w tym roku otrzymała Julia Pakulska, uczennica klasy 4.
2
Dziękujemy…
Za to, że z sercem, za to, że z nami,
za dni zdobione szczęścia chwilami.
Za tę cierpliwość z duszą rozdartą,
i za tę wiarę, że jednak warto…Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce 11 października.
Uroczystość poświęcona wszystkim pracownikom oświaty połączona została z tradycyjnym ślubowaniem uczniów klasy pierwszej.
Swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy tym samym pokazują, że sprawy szkolne cały czas są dla nich ważne.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły, Pan Zbigniew Wolwowicz, przypominając krótko historię święta oraz podkreślając rolę nauczycieli w kształtowaniu młodych charakterów.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Dyrektora, a po nim nastąpiła część artystyczna
w wykonaniu uczniów. Zaprezentowali oni najbardziej charakterystyczne typy nauczycieli, pokazując
z przymrużeniem oka swoich pedagogów. Całości dopełniły występy muzyczne w wykonaniu Łucji (gra na skrzypcach) oraz Karoliny (śpiew).
Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją, uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie.
Nowością była prezentacja przygotowana przez pierwszoklasistów, a przedstawiona przez przewodniczącą klasy- Amelię. Dzięki niej wszyscy obecni mogli poznać talenty i zainteresowania najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Po teście wiedzy o szkole oraz konkurencjach sprawnościowych Oliwia i Sara uroczyście ogłosiły przyjęcie piewszoklasistów w szeregi licealistów.Zdjęcia: M.Magda, A. Wąsik
28