• Ogromny sukces sportowców z Jedynki !!!

     • W dniach 23-25 listopada odbyła się w Białymstoku ogólnopolska licealiada w badmintonie dziewcząt i chłopców. Wielki sukces odnieśli w niej uczniowie ZS Nr 1 w Nowej Dębie. Bracia Karol i Krystian Wąsikowie ( zawodnicy MKS Stal Nowa Dęba- podopieczni trenera Adama Bunio) zdobyli brązowy medal. Pokonali renomowane szkoły między innymi z Zakopanego, Bydgoszczy, Chełma, Szklarskiej Poręby. W półfinale po bardzo emocjonującym pojedynku ulegli drużynie gospodarzy z Białegostoku. W meczu o trzecie miejsce pokonali SMS ze Szklarskiej Poręby.
      Gratulujemy uczniom Jedynki a Karolowi życzymy sukcesu na egzaminie maturalnym.
      Opiekunem brązowych medalistów był Robert Suska.

     • Jedynka mistrzem Podkarpacia!!!!!!!

     • 15.11.2023r. odbyły się Mistrzostwa Podkarpacia dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych(Licealiada) w badmintonie. Rewelacyjnie w tych rozgrywkach spisali się uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Nowej Dębie. W kategorii chłopców podopieczni Roberta Suski bracia Karol i Krystian Wąsikowie ( zawodnicy MKS Stal Nowa Dęba - trener Adam Bunio) zdobyli pierwsze miejsce. W pokonanym polu zostawili zawodników z Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka  i  Dębicy.

      Gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia na Mistrzostwach Polski w Białymstoku, które odbędą się 24-26 listopada.

     • Święto Niepodległości

     • 10 listopada odbyła się szkolna akademia upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowane referaty i filmy przypomniały nam trudną drogę do niepodległości naszej Ojczyzny i sylwetki głównych Twórców II Rzeczypospolitej. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pięknych, polskich pieśni patriotycznych. Dalsze świętowanie Dnia Niepodległości związane było z uroczystościami, które odbyły się 11 listopada. Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w gminnych uroczystościach: Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz obchodach na Placu majora Jana Gryczmana. Elementem świętowania był także Bieg Niepodległości na głównym dystansie 5 km na terenach rekreacyjnych nad zalewem. Na zakończenie tegorocznych obchodów nasi uczniowie uczestniczyli w koncercie ,,Gdy piosenka szła za wojskiem’’, który odbył się 13 listopada w Samorządowym Ośrodku Kultury.

     • Licealiada w szachach drużynowych

     • 10 listopada 2023 roku w Rudniku nad Sanem odbyła się rejonowa Licealiada w szachach drużynowych. Drużyna ZS nr 1  w składzie E.Posluszny, M.Puzio, J.Kopeć, M.Rymaniak zajęła piąte miejsce. 
      Gratulujem szachistom z Jedynki i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień postaci filmowej

     • W dniu 7 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się „Dzień postaci filmowej”. Każdy kto chciał wziąć udział w zabawie, przebrał się za ulubionego bohatera- postać filmową. Uczniowie wykazali się kreatywnością, gdyż na korytarzach mogliśmy spotkać m.in. Barbie, Cruelle, Minionka, Kowboja, Scooby-Doo i wiele innych postaci.

       

      Dziękujemy wszystkim za włączenie się do zabawy, a uczestnikom pomysłów i ciekawych strojów.

     • Sukces naszych uczniów na Licealiadzie w badmintonie

     • 7.10.2023r. w Straszęcinie odbył się półfinał wojewódzkiej Licealiady w badmintonie. W kategorii chłopców bezkonkurencyjni okazali się uczniowie ZS nr1 w Nowej Dębie bracia Karol i Krystian Wąsikowie. Wygrali wszystkie swoje pojedynki nie tracąc seta i awansowali do finału wojewódzkiego. Wielkie gratulacje dla uczniów Jedynki i powodzenia w finale.

     • Julia ponownie wśród laureatów konkursu na mema o tematyce ekonomicznej

     •  Konkurs „Ekonomia na wesoło” już po raz drugi w tym roku zorganizowany został w  ramach projektu „Porwani przez Ekonomię.  Organizatorem konkursu jest Warszawski Instytut Bankowości, 
      a partnerami mBank (Partner generalny) oraz PwC Polska (Partner).
      Tym razem uczestnicy mieli zaprezentować w humorystycznej wersji wyzwania związane z prowadzeniem biznesu.
      Nasza szkoła zgłosiła do Konkursu cztery prace, wszystkie w wykonaniu uczennic klasy III- Julii Pakulskiej, Martyny Wdowiak, Martyny Masny oraz Karoliny Florek.
      Podobnie jak w pierwszej edycji Konkursu uznanie komisji zdobył projekt Julki, która tym razem została laureatką czwartego miejsca (w pierwszej edycji Julia zwyciężyła). Warto zaznaczyć, że tym razem konkurencja była bardzo duża, nadesłano bowiem ok. 700 prac z całej Polski.
      Tym bardziej jesteśmy dumni z osiągnięcia naszej uczennicy.
      Gratulujemy!

       

      https://porwaniprzezekonomie.pl/ekonomia-na-wesolo/

     • Wizyta w PUZ w Tarnobrzegu

     • W dniu 24.10 grupa uczniów naszej szkoły z klasy II i z klasy III wraz z opiekunem Panią Anną Paterek odwiedziła Państwową Uczelnię Zawodową w Tarnobrzegu.

      Z zaproszenia Pani Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Pani Grażyny Rożek skorzystały uczennice rozważające swoją przyszłą edukację na kierunkach biologicznych, medycznych, weterynaryjnych.

      Po przybyciu na uczelnię zaproszono nas do auli wykładowej gdzie właśnie rozpoczynały się zajęcia dla studentów pierwszego roku pielęgniarstwa. Zajęcia prowadziła dr n med. Pani Karolina Kosek-Hoehne.

      Z nieukrywaną radością obserwowaliśmy zajęcia, w których studenci podzieleni na niewielkie zespoły omawiali z katedry zagadnienia wcześniej przez siebie opracowane. Również nasi uczniowie mogli się aktywnie włączyć w zajęcia udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez Panią dr.

      Zobaczyliśmy nie tylko zaplecze dydaktyczne w postaci modeli anatomicznych, multimedialnego stołu anatomicznego ale przede wszystkim sposób pracy studentów. Mogliśmy się zmierzyć z czasem prowadzonych zajęć oraz koniecznością skupienia uwagi przez cały czas ich trwania. Zobaczyliśmy jak wygląda sposób przekazywania informacji i tworzenia różnych wersji notatek.

      W ramach pracy domowej uczennice otrzymały od Pani dr karty pracy.
       

      Miło było też wśród studentów rozpoznać znajome twarze m.in. absolwentów ZS Nr 1 w Nowej Dębie.

      Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w te zajęcia a zwłaszcza Pani dr Kosek, za ciepłe przyjęcie naszej grupy.

      Obiecujemy, że za jakiś czas znów zawitamy do PUZ w Tarnobrzegu.

     • Pożegnanie

     • Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Teresy Gęgotek-wieloletniej, emerytowanej nauczycielki chemii w naszym liceum. Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.

      Spoczywaj w pokoju!

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie

     • Z wizytą w teatrze….

     • W piątek 20 października młodzież naszej szkoły wzięła udział w spektaklu teatralnym ,,Don Kichot” wystawianym w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W towarzystwie bohaterów spektaklu , wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: ,,Co oznacza bycie sobą?”Takie i wiele innych pytań, które nurtują współczesną młodzież, zadawali sobie zebrani, w czasie trwania spektaklu muzycznego, pełnego  piosenek i widowiskowych scen walki. Sztuka natchnęła wszystkich do poszukiwania odpowiedzi na własną rękę. Fascynująca wędrówka po meandrach literatury okazała się niezwykłą podróżą  z żywym słowem i do ostatniego momentu na scenie budziła zachwyt młodzieży. Spotkanie teatralne okazało się  dobrym momentem  na złapanie oddechu od codziennych obowiązków i świetnym duchowym  przeżyciem dla zebranych. ​​​​​​​

     • Lasowiackie tradycje – warsztaty

     • We wtorek nasza młodzież uczestniczyła w warsztatach hafciarskich zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury w ramach projektu „Lasowiackie tradycje –lasowiackie świętowanie", program EtnoPolska.
      Warsztaty prowadziła pani Renata Sendrowicz – artystka obdarzona wieloma talentami, interpretatorka sztuki ludowej, która w swojej twórczości nawiązuje do wzornictwa lasowiackiego.
      Owocem warsztatów były własnoręcznie wyhaftowane przez uczniów motywem lasowiackim lniane woreczki.

     • Dzień KEN

     • 14 października 2023 roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy pierwszej uroczystym ślubowaniem zostali oficjalnie włączeni w poczet uczniów Zespołu Szkół Nr 1. Następnie pracownicy szkoły odebrali życzenia i dedykowane im utwory w wykonaniu Emilii Biednik, Wiktorii Rozmus oraz Karoliny Florek, a także piękną recytację Wiktorii Sałek, Mileny Bogdan i Amelii Wiewióry wiersza Cz.Miłosza "Wiara, nadzieja, miłość". Kolejną częścią uroczystości był międzyklasowy konkurs wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, do którego przedstawiciele klas przygotowywali się od ponad dwóch tygodni. Po zaciętej walce zwycięzcami ogłoszono drużynę klasy drugiej, zaszczytne drugie miejsce otrzymała klasa trzecia, a ostatnie miejsce na podium zajęła klasa pierwsza. Uroczystość swą obecnością uświetnili: pani Małgorzata Skimina- przewodnicząca Rady Rodziców oraz panowie starostowie: Jerzy Sudoł i Jacek Rożek.

     • Stypendyści Starosty

     • 12 października 2023 roku trzydziestu jeden uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Tarnobrzeskiego, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali wysokie wyniki w nauce odebrali z rąk Starosty Tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła i Wicestarosty Powiatu Tarnobrzeskiego Jacka Rożka, stypendia naukowe. Ta forma nagrody przyznawana jest uczniomw ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat tarnobrzeski.

      Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Stypendia za wysokie wyniki w nauce otrzymali także nasi uczniowie: Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska z klasy czwartej, Milena Bogdan i Magdalena Żmuda z klasy drugiej oraz z klasy pierwszej: Katarzyna Kodyra, Adrian Kosiorowski i Karolina Zięba.

      Gratulujemy naszym stypendystom i życzymy aby dalej rozwijali się naukowo i pielęgnowali swoje różnorodne pasje.

     • Młodzież w akcji

     • Końcem września młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w światowej akcji „Sprzątanie Świata”. To już 30sta edycja w Polsce, w tym roku pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zgodnie z hasłem wspólnie poprawialiśmy stan naszego najbliższego otoczenia. Uzbrojeni w worki, rękawiczki i stosowną wiedzę zbieraliśmy wszystkie odpady, które często umykają naszej uwadze a które nie są obojętne dla naszego środowiska. Są to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle. W workach znalazły się też odpady większe gabarytowo. Uprzątnięte skwery, ławeczki i szlaki komunikacyjne będą najmilszą nagrodą dla wszystkich uczestników akcji oraz mieszkańców naszego miasta. Oby ten stan utrzymał się jak najdłużej.

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • 84 rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

     • Tradycją naszej szkoły jest pamięć o rocznicach powstania Polskiego
      Państwa Podziemnego. To właśnie 27 września 1939 roku w walczącej
      Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – organizacja do walki z
      okupantem niemieckim. Po jej rozwiązaniu utworzono ZWZ (Związek Walki
      Zbrojnej), a następnie AK (Armię Krajową). W tym roku szkolnym uczennice
      klasy 2A jako delegacja szkoły wraz z opiekunami udali się na nowodębski
      cmentarz by zwyczajem lat poprzednich zapalić „Znicze Pamięci” przed
      pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK jak również na grobach ś.p. Janiny
      Wojnarowskiej i ś.p. Weroniki Jachyry – żołnierzy AK, z którymi wielokrotnie
      w latach wcześniejszych uczniowie „Jedynki” świętowali kolejne rocznice
      Polskiego Państwa Podziemnego.

     • Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat

     •          W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. W związku z tym wydarzeniem, w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z upamiętnieniem rodziny, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę. W planach obchodów były między innymi: wystawy, koncerty, konkursy i konferencje naukowe. Nasza szkoła włączyła się również w to wydarzenie poprzez udział w projekcji filmu ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina’’ oraz przygotowanie tematycznej wystawy„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

     • Wyjście do teatru

     • 28 września uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt obejrzeć na deskach Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie adaptację doskonałej komedii mistrza gatunku – Moliera –„Chory z urojenia” w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej.
      To niezwykle zabawnie opowiedziana historia hipochondryka Argana, demaskująca zarówno głęboko skrywane słabości człowieka jak i bezradność medycyny wobec egzystencjalnych rozterek.
      Spektakl zachwycił świetna grą aktorską, zabawnymi sytuacjami oraz zwrotami akcji- bawił do łez ale też nie uciekał od chwil głębokiej refleksji.
      Jak na klasyka gatunku przystało-dobra komedia z inteligentna pointą.

      Małgorzata Sączawa

     • Wrześniówka

     • W piątek przypieczętowaliśmy rozpoczęcie roku szkolnego tradycyjną WRZEŚNIÓWKĄ. Po krótkim marszu do wiat w Rozalinie, gdzie wysłuchaliśmy  prelekcji pana leśniczego R.Rutyny na temat flory i fauny okolicznych lasów, odbyło się szkolne grillowanie. Ważnym punktem  było przyjęcie klasy pierwszej w poczet  uczniów Jedynki. Pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą z przedmiotów, które wybrali jako rozszerzone: języka polskiego, języka angielskiego, geografii, historii, biologii, a nawet ze sportu i muzyki. Poradzili sobie fantastycznie, pytania i zadania koleżanek z klasy maturalnej okazały się świetną zabawą.

     • Narodowe Czytanie….

     • Narodowe  Czytanie….


      W minionym tygodniu młodzież naszej szkoły włączyła się w akcję 12. odsłony  Narodowego Czytania, zainicjowaną przez parę prezydencką.
      Tekst  ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
      to jedenz najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym  roku. W liście prezydent RP Andrzej Duda zachęcał do wspólnego czytania tego dzieła :„ …To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…)Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy”. Po zapoznaniu się z prezentacją na temat okoliczności powstania utworu, bohaterów oraz fabuły uczniowie z zaciekawieniem wczytywali się w tekst literacki, który  poszerzał słownictwo i pobudzał ich  wyobraźnię.
     • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

     • 04 września 2023 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W jego inauguracji uczestniczyli zaproszeni goście w osobach Pana Jarzego Sudoła starosty powiatu tarnobrzeskiego, Pani Ewy Moniki Szczepan dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, Pana Jacka Hynowskiego Kierownika Referatu Oświaty, Zdrowia, Spraw społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie. W sposoób szczególny przywitaliśmy uczniów klasy I, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole, życząc im wielu sukcesów. Życzenia wytrawałości i zaangażowania w przygotowania do egzaminu maturalnego zostały skierowane do uczniów klasy IV. Wyjątkową częścią uroczystości było złożenie ślubowania przez dwie nauczycielki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, które uzyskały stopień nauczyciela mianowanego. Bardzo serdecznie gratulujemy.

      Początek roku szkolnego zawsze będzie wiązał się z bardzo smutną dla nas Polaków, rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wybrzmiało to w krótki montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów. W tym roku jeszcze jedno wydarzenie wprowadziło smutek i przygnębienie w naszej szkole. W dniu 01 września dotarła do nas informacja o śmierci Pana Józefa Antończyka. Przez ponad 40 lat był nauczycielem biologii, wychowawcą a także dyrektorem naszego liceum. Pedagog, który wychował wiele pokoleń młodzieży zaszczepiając w nich ducha patriotyzmu, wrażliwości na drugiego człowieka, ideały ruchu harcerskiego, zamiłowanie do przyrody. Zapamiętamy go, jako kolegę, nauczyciela i wychowawcę o wielkiej życzliwości, cierpliwości, otwartości.

      Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym, wielu sukcesów i jak najmniej powodów do zmartwień.