• Jedynka pomaga

     • W I semestrze bieżącego roku szkolnego Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował:

      1. 19 października- kiermasz ciast- zebrane środki- 500 zł -przekazano do DPS-u na zakup zniczy i wiązanek na groby zmarłych pensjonariuszy, 

      2. W dniach 20-25 października 2023 r- zbiórkę wiązanek nagrobnych i zniczy dla DPS w Nowej Dębie,

      3. W listopadzie 2023 r. - zbiórkę używanej odzieży dla potrzebujących podopiecznych CARITAS,

      4. Bożonarodzeniową zbiórkę żywności Caritasu w dniach 8 i 9 grudnia 2023 r.

      5. Również w grudniu  pani Anna Paterek zorganizowała zbiórkę  potrzebnych artykułów na rzecz Przytuliska  dla zwierząt w Nowej Dębie- zebrano 30 kg suchej, 2,5  kg mokrej karmy,  podkłady higieniczne, miski, zabawki
      i transportery.

      6. Wzięliśmy również udział w Dniu Chorego- uczniowie ZS Nr 1 przygotowali 52 kartki, które przekazano pensjonariuszom DPS-u w Nowej Dębie.

      Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszy, wzięli udział w akcjach organizowanych w szkole i poza nią.

     • Warsztaty z robotyki

     • W dniu 23 lutego 2024 r. uczniowie interesujący się robotyką uczestniczyli w warsztatach konstruowania robotów.  Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenerów z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w ramach projektu RoboLab. Warsztaty miały na celu pogłębić zainteresowanie nowoczesnymi technologiami oraz pokazać możliwości uczestnictwa w zawodach z robotyki.  Dzięki warsztatom uczniowie poznali nowe możliwości budowania i stosowania robotów oraz jak przygotować się do zawodów z robotyki.

     • Z wizytą na Targach Edukacyjnych

     • W dniu 21 lutego 2024 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w Podkarpackich Targach Edukacyjnych, które zostały zorganizowane w Hali Podpromie w Rzeszowie. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną publicznych i prywatnych uczelni wyższych, szkół policelanych z  całej Polski. Mogli także skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców zawodowych. 

     • Walentynkowe serce...dla zwierząt

     • Dnia 13.02.2024 r. w naszej szkole odbył się walentynkowy kiermasz gofrów. Uczennice klasy 2a podjęły się przygotowania smakołyków, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na schronisko dla zwierząt w Nowej Dębie. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, o czym wkrótce przekonają się nasi mali przyjaciele w schronisku. Zgodnie z tradycją uruchomiona była poczta walentynkowa.
      Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i udział w zabawie.

     • Zajęcia strzeleckie.

     • Na mocy porozumienia z Akademickim Związkiem Sportowym w Warszawie nasza szkoła wzięła udział w „Programie Upowszechniania Strzelectwa na lata 2023 – 2025”. W ramach jego realizacji uczniowie z klasy 3 i 4 uczestniczyli w dniu 24 stycznia 2024 r. w zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem mobilnej strzelnicy laserowej. Przed ich rozpoczęciem, kilka dni wcześniej młodzież obejrzała film instruktażowy. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną uczniowie przystąpili do części praktycznej prowadzonej przez instruktora strzelectwa. Zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na strzelnicy i w trakcie posługiwania się bronią, uczyli się obsługi broni krótkiej i długiej, zasad celowania oraz przyjmowania właściwych postaw strzeleckich. Następnie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich, korzystając z możliwości, jakie w tym zakresie stwarza mobilna strzelnica laserowa. Strzelano na kilku dystansach, w zróżnicowanym terenie oraz w trakcie różnych warunków pogodowych. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z bronią mimo tego wielu z nich uzyskiwało bardzo dobre wyniki. Wszyscy bardzo zadowoleni, wyrażali chęć uczestniczenia w kolejnych takich zajęciach.

     • 100 dni do matury…

     • W sobotni wieczór, 13 stycznia, odbyła się Studniówka klasy czwartej Zespołu Szkół Nr 1. Tegoroczni maturzyści bawili się w Hotelu Szypowski w Nowej Dębie. Wśród gości, oprócz Dyrektora p. Zbigniewa Wolwowicza, nauczycieli oraz rodziców, obecny był także Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, który przekazał uczniom szkoły najlepsze życzenia. Młodzież dziękowała za lata spędzone w murach szkoły. Oficjalną część imprezy zakończył tradycyjny polonez. Następnie uczniowie i ich Goście mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Zabawa była szampańska, a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc z pewnością zostanie wszystkim
      w pamięci na długo. Teraz już tylko symboliczne 100 dni dzieli uczniów od matury.

       

     • Szkolny Konkurs Ortograficzny…

     • W tradycję naszej szkoły wpisał się corocznie organizowany konkurs ,,Mistrz ortografii”. W tym roku do rywalizacji przystąpili najlepsi uczniowie z każdej klasy, którzy nie popełniają błędów ortograficznych. Zostali wyłonieni na podstawie pisanych wcześniej dyktand klasowych. Wśród najlepszych byli uczniowie:

      Amelia Kalinowska i Karolina Zięba- klasa I

      Michalina Wołosz, Milena Bogdan i Aleksandra Chmielowiec- klasa II

      Julia Pakulska, Aleksandra Kowalska i Martyna Janowska-klasa III

      Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska i Nikodem Kopeć – klasa IV

      11 stycznia bieżącego roku wymienieni uczniowie przystąpili do rywalizacji o tytuł ,,Mistrza ortografii”. Konkurs został rozstrzygnięty.

      Tytuł Mistrza ortografii otrzymuje Paulina Mazgaj z klasy IV, zaś wyróżnienia: Julia Pakulska -kl.III

      I Nikodem Kopeć kl.IV

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ,a szczególnie Paulinie, Julii i Nikodemowi. Uczestnikom dyktanda i nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom w czasie apelu podsumowującego wyniki nauczania za pierwsze półrocze.

     • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

     • Z nadzieją i optymizmem wkroczyliśmy w nowy 2024 rok- kolejny rok wyzwań i noworocznych zobowiązań. Być może niektórzy w Was obiecali sobie w tym roku więcej czytać. Jeśli tak, to zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie pojawiły się nowości książkowe o różnej tematyce. Serdecznie zapraszamy, każdy znajdzie coś dla siebie!

     • Ranking Perspektyw - najlepsze licea w Polsce 2024.

     • Fundacja Edukacyjna Perspektyw ogłosiła wyniki 26 edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2024. Analiza objęła 1431 liceów ogólnokształcących z całej Polski, które spełniły kryteria wejściowe do Rankingu. Kapituła ocenia szkoły ogólnokształcące na podstawie trzech kryteriów: sukcesy uczniów w olimpiadach (25%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%). Na podstawie zdobytych punktów dla najlepszych szkół przyznawany jest jeden z trzech tytułów: „Złota szkoła”, „Srebrna szkoła” i „Brązowa szkoła”. Miło jest nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie uzyskało tytuł Najlepsze Licea w Polsce „Brązowa Szkoła 2024”. W rankingu województwa podkarpackiego Nasze liceum zajęło 46 miejsce a w ogólnopolskim uplasowaliśmy się na 809 miejscu. Mimo, że nie jesteśmy dużą szkołą dobrze przygotowujemy naszych uczniów do egzaminu maturalnego oraz staramy się rozwijać ich pasje i zainteresowania, by mogli m.in. startować w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Dzięki temu udało się nam wyprzedzić w tegorocznym rankingu kilkanaście liceów ogólnokształcących z Rzeszowa, Mielca, Tarnobrzega i Stalowej Woli. Gratulujemy ubiegłorocznym absolwentom Naszej szkoły i całemu gronu pedagogicznemu.

     • LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego…

     • Do  etapu okręgowego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowała się Magdalena Żmuda – uczennica klasy II. Magdę zainteresował temat : ,,Norwid jedzie do Stanów… O doświadczeniu amerykańskim Cypriana Norwida”. Jej zadaniem było poszukać trafnego materiału badawczego w zakresie literatury podmiotu i przedmiotu, co wymagało od niej determinacji, wiedzy i czasu poświęconego na przygotowanie pracy.  

      Należy docenić także trud Mileny Bogdan uczennicy klasy II, która wybrała  temat: ,, Małe formy poetyckie w literaturze epok dawnych (renesans – barok – oświecenie).

       Zawody okręgowe odbędą się 3 lutego br. w salach Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cieszymy się bardzo sukcesem Magdaleny. Życzymy jej powodzenia na kolejnych etapach.

     • Wigilia szkolna 2023

     • W dniu 21. grudnia 2023 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne z młodzieżą. Uczniowie pod kierunkiem p. M. Tomczyk przygotowali Jasełka pod tytułem: ,,A nadzieja znów wstąpi w nas…”. Celem inscenizacji było przybliżenie tradycji, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz stworzenie miłego, ciepłego, świątecznego nastroju, który pozwoliłby wczuć się w klimat nadchodzących Świąt. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej zaprezentowali swoje możliwości,  i zdolności aktorskie, wyzwolili w sobie inwencję twórczą i pomysłowość. Mogliśmy podziwiać ich zaangażowanie w odgrywane role, piękne kostiumy i talenty wokalno-muzyczne. Program Jasełek połączony został ze śpiewem kolęd.

      Spotkanie stanowiło wyraz wspólnego świętowania i dzielenia się radością tego wyjątkowego, i ważnego czasu. Na zakończenie programu artystycznego swoje wystąpienie miał Pan Dyrektor Zbigniew Wolwowicz, który złożył wszystkim obecnym uczniom wraz z Gronem Pedagogicznym  uroczyste życzenia świąteczne i noworoczne.  
      Była to także świetna okazja do zacieśnienia więzi i integracji uczniów między sobą, a także z nauczycielami i wychowawcami. Był to czas spędzony w miłej i serdecznej, niemal rodzinnej atmosferze. 

      Małgorzata Tomczyk

     • XIX edycja Olimpiady Przedsiębiorczości

     • XIX edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przebiega pod hasłem "Zrównoważone przedsiębiorstwo". Z tą ciekawą tematyką, w dniu 14 grudnia 2023 r. , zmierzyło się 21 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy Olimpiady odpowiadali ma 50 pytań, z czego 25 miało niższy stopień trudności, a kolejne 25 zaliczane było do grupy trudniejszych. Zachęceni sukcesami naszych uczniów w poprzednich edycjach licealiści z klasy III i IV uważnie analizowali pytania testowe. Wszystkim uczestnikom życzymy awansu do eliminacji okręgowych.

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

     • Dnia 7 grudnia 2023 roku w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowejz województwa podkarpackiego. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły, Julia Pakulska z klasy 3a, która odebrała wyróżnienie z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch oraz Wicewojewody Podkarpackiego Pani Jolanty Sawickiej.

      Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole oraz wykazują szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy osiągając w niej najwyższe wyniki.

      Serdecznie gratulujemy oraz życzymy wytrwałości w dalszym zdobywaniu wiedzy i kolejnych sukcesów!

     • Turniej halowej piłki nożnej o Puchar Dowódcy 18 Pułku Artylerii

     • 7 grudnia 2023 r. na hali sportowej naszej szkoły odbył się turniej halowej piłki nożnej o Puchar Dowódcy 18 Pułku Artylerii. Był on elementem obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii, które przypada na dzień 4 grudnia. W turnieju wzięły udział drużyny z 18 Pułku Artylerii, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych, dwie drużyny z Batalionu Pancernego nr 1-15 US Army. Stawkę uzupełniła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie oraz gospodarze – drużyna Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach i była niezwykle zacięta. W finale turnieju spotkały się ekipy z 18 Pułku Artylerii oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Lepszą okazała się drużyna artylerzystów tym samym zdobywając puchar. Podium uzupełnił Zespołu Szkół nr 2, który w małym finale pokonała drużynę Zespół Szkół nr 1. Na zakończenie zawodów dowódca 18 Pułku Artylerii płk Piotr Męczyński wręczył puchary, dyplomy i wyróżnienia indywidualne dla najlepszego zawodnika (reprezentant 18 Pułku Artylerii) i bramkarza (Adrian OSETEK -uczeń z Zespołu Szkół nr 2) turnieju.

      Gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym a wszystkim drużynom oraz sędziom dziękujemy za udział w turnieju.


       

     • Sportowe Mikołajki w Jedynce!!!

     • 6 grudnia w Zespole Szkół nr 1 odbyły się mikołajkowe rozgrywki sportowe.
      Klasy rywalizowały w turnieju pilki siatkowej i halowej piłce nożnej o miano najbardziej usportowionej klasy. Najlepszą klasą okazała się klasa czwarta wygrywając  wszystkie swoje pojedynki. 

      Po zwycięstwie otrzymali od Mikołaja kosz pełen owoców. 

      Gratulujemy zwycięskiej klasie a wszystkim pozostałym dziękujemy za super zabawę. 

     • Spotkanie z podróżnikiem – czyli inna lekcja geografii.

     •                                         „ …podróżuj, śnij, odkrywaj….” 

       

            29 listopada 2023 r. gościliśmy w naszej szkole p. Grzegorza Czachurę (członka grupy podróżniczej „ trzask”), który w żywiołowy i obrazowy sposób opowiadał uczniom o swojej podróży do Amazonii. Prezentowanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający, istotne dla tego regionu świata informacje, ciekawostki, sytuacje i przygody. Uczniowie pogłębili  swoją wiedzy przyrodniczo – geograficzną, społeczno – kulturową  i historyczną. Po skończonym spotkaniu na lekcji geografii uczniowie mieli możliwość wypowiedzenia się i ocenienia tej  „podróży” w tak odległy zakątek świata. Spotkanie było bardzo ciekawe i cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów.                                   

                                                                                                                           Beata Sado 

     • Zbiórka dla przytuliska

     • Z okazji Dnia Świętego Mikołaja cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele uczestniczyli w zbiórce artykułów dla podopiecznych Przytuliska dla zwierząt w Nowej Dębie.

      Pomysłodawczyni akcji, Pani Anna Paterek, po nawiązaniu kontaktu z opiekunem przytuliska, Panią Julią Arkuszyńską, ustaliła listę niezbędnych artykułów. Działając wspólnie udało się nam zebrać: ok. 30 kg suchej karmy, 2,5 kg mokrej karmy, szelki, zabawki, gryzaki, 3 miski, transporter, podkłady higieniczne. Szkoła przekazała też swoje banery. Mogą one posłużyć do zabezpieczenia wolnostojących kojców.

      Wszystkim Darczyńcom, Bardzo dziękujemy.

     • Widzę siebie w tym zawodzie….

     • 27 listopada 2023 r. uczniowie klasy III i IV wzięli udział w projekcie pilotażowym pod nazwą ,,Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”. Jest to projekt innowacyjny z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości (VR). Otwiera on przed młodymi osobami możliwość zdobycia ważnej dla nich wiedzy i konfrontacji  oczekiwań  ze stanem faktycznym. Uczeń nie wychodząc ze szkolnej klasy ma możliwość poznania specyfiki wielu zawodów m.in. medycznych, gastronomicznych, służb mundurowych, informatycznych. Dzięki użyciu gogli VR może przebywać w wirtualnym świecie danego zawodu i wykonywać zasymulowane czynności w nim występujące. Projekt jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.