• Dzień Ziemi

     • „ Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” ( F. Plit)

      Co roku, 22 kwietnia obchodzimy największe światowe święto naszej planety „ Dzień Ziemi". Ma ono na celu uświadomienie nam, jaki wielki wpływ my ludzie mamy na kondycje naszej planety. To symboliczna data, która przypomina o tym, że musimy wszyscy wprowadzić eko – nawyki do swojej codzienności. Promować działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Podnosić świadomość ekologiczną
      i dbać o przyszłe jutro…

      Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest od 1970 roku. Od tego czasu podejmujemy różne działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu naszych działań na środowisko przyrodnicze…powinniśmy zacząć od drobnych kroków… „ Każdy dzień niech będzie dniem Ziemi”( autor nieznany)…i tak…

      Uczennice naszej szkoły Julia Pakulska, Aleksandra Kowalska, Katarzyna Kodyra wzięły udział
      w międzyszkolnym konkursie „ Pszczoły a nasze życie”.

      Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat znaczenia roli owadów zapylających
      w środowisku przyrodniczym… „ Gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostanie tylko 4 lata życia” ( A. Einstein)

      Kasia Kodyra zajęła – II miejsce w konkursie. Gratulujemy!
       

      Beata Sado

     • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

     • Zwyczajem lat poprzednich uczniowie Zespołu Szkół nr1 wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy, która
      w tym roku dla całej diecezji odbywała się w terminie 22. marca 2024 roku.

      Blisko 1800 maturzystów ze szkół średnich z diecezji sandomierskiej, którym towarzyszyli dyrektorzy placówek, nauczyciele, wychowawcy oraz duszpasterze, pielgrzymowało na Jasną Górę, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i rozeznanie swojej drogi życiowej.

      Pielgrzymka rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej odprawionej na Wałach jasnogórskich. Na jej zakończenie przedstawiciele maturzystów złożyli kwiaty przed figurą św. Jana Pawła II, oddając w ten sposób hołd największemu z Polaków.

      Kolejnym punktem pielgrzymki było spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. W tym roku młodzi mogli wysłuchać świadectwa nawrócenia Marty Przybyły, mówiącej o tym, jak doświadczyła miłości Boga.

      Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej koncelebrowana przez księży katechetów pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.  Biskup, zwracając się do młodych, mówił: „Niech dzisiejsza pielgrzymka do Maryi, która czuwała pod krzyżem swojego Syna, towarzysząc mu w wypełnianiu zbawczej misji, będzie dla Was okazją do odnowienia przyrzeczeń złożonych Bogu i ludziom. Dochowajmy wierności. Niech Matka Boża opiekuje się każdą i każdym z was w dniach przygotowania do matury, podczas egzaminów i przez całe życie”.

      Młodzież wróciła z pielgrzymki umocniona duchowo, pełna  entuzjazmu i nadziei na przyszłość.

      Małgorzata Tomczyk

     • Tak! Pomagamy!

     • W dniach 8 i 9 marca Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny przyłączył się do ogólnopolskiej świątecznej zbiórki żywności organizowanej przez Caritas. W piątek i sobotę zbieraliśmy żywność dla osób najbardziej potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca.

      21 marca odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie, z którymi modliliśmy się
      w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, przygotowanym przez uczennice klasy drugiej.

     • Konkurs

     • Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie przyrodniczym.
      Szczegóły w linku.

      Wydrukuj i rozwiąż krzyżówkę. Uczennica/ uczeń, który jako pierwszy dostarczy prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę do Pani Anny Paterek, nauczycielki biologii, otrzyma nagrodę ufundowaną przez Regionalne Centrum Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.
      Powodzenia!

     • „…nie porzucaj nadzieje..”

     • Słowa pochodzące z Pieśni IX ( ks. II) Jana Kochanowskiego stały się mottem tegorocznego Święta Szkoły, które obchodziliśmy w dniu 25 marca 2024 r. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Pan Jerzy Sudoł- Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Pan Jacek Rożek- Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego. Na nasze zaproszenie odpowiedział Pan Wiesław Ordon- Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba. Wśród zaproszonych gości byli Pani Wiesława Brzycka- Dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie oraz Pani Ewa Monika Szczepan- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie. Radnych Rady Powiatu Tarnobrzeskiego reprezentowali Pan Wojciech Gruszka i Pan Jerzy Sudoł. Miło nam było gościć emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Obecni na Święcie Szkoły byli również uczniowie klas 8 i 7 ze szkół podstawowych z Krzątki, Majdanu Królewskiego oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowej Dębie wraz z opiekunami. Z rąk Pana Jerzego Sudoła odebrali nagrody i wyróżnienia w organizowanym przez naszą szkołę konkursie „Kochanowski i Jego czasy”.

      Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów liceum rozpoczął się projekcją zwycięskiej prezentacji multimedialnej. Wprowadzeni w klimat epoki renesansu wysłuchaliśmy recytacji wybranych utworów Jana Kochanowskiego przeplatanych utworami muzycznymi. Wszystkich zgromadzonych zachwyciło wykonanie na skrzypcach przez Łucję, uczennicę klasy III Poloneza Ogińskiego.

      Święto Szkoły było także okazją, by wyrazić podziękowania dla uczniów za reprezentowanie naszego Liceum na zawodach sportowych. Z rąk Pana Jacka Rożka bracia Krystian i Karol Wąsikowie odebrali okolicznościowe grawertony za dwukrotne zdobycie Mistrzostwa Podkarpacia w badmintonie w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz brązowego medalu Mistrzostw Polski w tej kategorii. Pan Wiesław Ordon wręczył zaś nagrody dla najlepszych biegaczek i biegaczy naszej szkoły w rozegranym 1 marca „Biegu Tropem Wilczym”.
       

      Życzenia Wielkanocne skierowane przez Dyrektora Szkoły na ręce wszystkich obecnych na uroczystości zakończyły obchody Święta Szkoły.
       

      Warto zaznaczyć, że autorką logo Święta Szkoły jest uczennica klasy II Milena Magda. 
       

     • Międzyszkolny konkurs "Kochanowski i Jego czasy" rozstrzygnięty.

     • Dzisiaj, 8 marca, został rozstrzygnięty Międzyszkolny konkurs "Kochanowski i Jego czasy". W tym roku konkurs obejmował dwie kategorie, uczniowie mogli wykonać pracę plastyczną (projekt karty tytułowej do wybranego utworu Jana Kochanowskiego lub przygotować prezentację PowerPoint/Film na temat życia i twórczości poety).

      W kategorii "Praca plastyczna" kolejne miejsca zajęli:

      1.Zuzanna Puzio kl. VIII Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Dębie, opiekun P. Beata Kubicka

      2.Maria Tereszkiewicz kl. VIII Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Dębie, opiekun P. Beata Kubicka

      3.Łucja Wilk kl. VII Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce, opiekun P. Ewa Kołodziej

      Wyróżnienie- Magdalena Samołyk kl. VIII Szkoła Podstawowa nr 2, opiekun P. Beata Kubicka

      W kategorii "Prezentacja multimedialna" miejsca zajęli:

      1.Zuzanna Dworak kl. VII Publiczna Szkoła Podstawowa w Majdanie Królewskim, opiekun P. Halina Wachowska

      2.Dawid Wyka kl. VIII Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce, opiekun P. Lidia Kolano

      3.Patryk Płaza kl. VIII Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce, opiekun P. Lidia Kolano

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, ciekawe pomysły i estetykę wykonanych prac, a nauczycielom – opiekunom za merytoryczną opiekę nad uczniami. Zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu życzymy wszystkiego dobrego, sukcesów oraz optymizmu tak potrzebnego nam na co dzień.

      Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na Święcie Szkoły 25 marca o godz. 11.00.

     • Udział w Dniach Otwartych PUZ

     • 6 marca 2024 r. uczniowie klasy IV mieli możliwość zapoznania się z ofertą oraz warunkami kształcenia w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu.
      Dzień spędzony w murach Uczelni był pełen wrażeń, ciekawych spotkań, zajęć oraz możliwości sprawdzenia swoich predyspozycji. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z samoobrony, strzelania, w warsztatach psychologicznych. Obejrzeli także przygotowane przez studentów i pracowników PUZ pokazy, zorganizowane w pracowniach do kształcenia pielęgniarek i ratowników medycznych, w pracowni rachunkowości i finansów. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się gogle VR oraz pokaz technik kryminalistycznych. W programie Dni Otwartych znalazały się także: symulator firmy, multimedialny stół anatomiczny, wirtualne loty dronem.

      Doświadczenia z dzisiejszej wyprawy z pewnością ułatwią naszym uczniom, a wkrótce absolwentom, podejmowanie decyzji dotyczących wyboru dalszej drogi kształcenia. 
       

     • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Dzień 01 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła zaangażowała się w organizację biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, łączącego edukację z działaniami wzmacniającymi poczucie wspólnoty lokalnej i świadomą pamięć historyczną oraz popularyzującym bieganie, jako najbardziej dostępną formę aktywności ruchowej.

      O godzinie 9.00 na terenach nad zalewem w Nowej Dębie odbyła się krótka część oficjalna z udziałem władz powiatowych, gminnych oraz dowództwa Garnizonu Nowa Dęba. W jej trakcie Mikołaj Rymaniak, uczeń z klasy 2 przedstawił krótki rys historyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wszyscy uczestnicy biegu przeszli na linię startu. Naszą szkołę reprezentowała pond 50 osobowa grupa uczniów i nauczyciele, która wspólnie z żołnierzami polskimi, amerykańskimi, uczniami ze szkół podstawowych
      i ponadpodstawowych z terenu Gminy Nowa Dęba wystartowała do marszo-biegu na symbolicznym dystansie 1963 m. Dystans ten nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego poległego w walce z reżimem komunistycznym, był nim Józef Franczak ps. Lalek. Wszyscy, którzy dotarli na linię mety zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami.

     • Podsumowanie I półrocza

     • 29 lutego 2024 r. odbył się apel podsumowujący osiągniecia uczniów naszej szkoły w I półroczu roku szkolnego 2023/2024. Przygotowana przez uczennice klasy II prezentacja wraz z omowieniem jej przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego były okazją do wyróżnienia najlepszych klas i uczniów. Martyna i Zuzanna przypomniały sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Wręczono także dyplomy dla lauteatów Szkolnego Konkursu Ortograficznego, a uczniowie klasy III i IV otrzymali Certyfikaty za udział w Programie Upowszechniania Strzelectwa. 
      Gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Jedynka pobiegnie tropem wilczym

     • Już dziś, 1.03.2024 r. o godzinie 9.00, rozpocznie się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym, zorganizowanym dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie aktywnie wezmą udzial w imprezie. Relacja wkrótce. 

     • Jedynka pomaga

     • W I semestrze bieżącego roku szkolnego Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował:

      1. 19 października- kiermasz ciast- zebrane środki- 500 zł -przekazano do DPS-u na zakup zniczy i wiązanek na groby zmarłych pensjonariuszy, 

      2. W dniach 20-25 października 2023 r- zbiórkę wiązanek nagrobnych i zniczy dla DPS w Nowej Dębie,

      3. W listopadzie 2023 r. - zbiórkę używanej odzieży dla potrzebujących podopiecznych CARITAS,

      4. Bożonarodzeniową zbiórkę żywności Caritasu w dniach 8 i 9 grudnia 2023 r.

      5. Również w grudniu  pani Anna Paterek zorganizowała zbiórkę  potrzebnych artykułów na rzecz Przytuliska  dla zwierząt w Nowej Dębie- zebrano 30 kg suchej, 2,5  kg mokrej karmy,  podkłady higieniczne, miski, zabawki
      i transportery.

      6. Wzięliśmy również udział w Dniu Chorego- uczniowie ZS Nr 1 przygotowali 52 kartki, które przekazano pensjonariuszom DPS-u w Nowej Dębie.

      Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszy, wzięli udział w akcjach organizowanych w szkole i poza nią.

     • Warsztaty z robotyki

     • W dniu 23 lutego 2024 r. uczniowie interesujący się robotyką uczestniczyli w warsztatach konstruowania robotów.  Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenerów z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w ramach projektu RoboLab. Warsztaty miały na celu pogłębić zainteresowanie nowoczesnymi technologiami oraz pokazać możliwości uczestnictwa w zawodach z robotyki.  Dzięki warsztatom uczniowie poznali nowe możliwości budowania i stosowania robotów oraz jak przygotować się do zawodów z robotyki.

     • Z wizytą na Targach Edukacyjnych

     • W dniu 21 lutego 2024 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w Podkarpackich Targach Edukacyjnych, które zostały zorganizowane w Hali Podpromie w Rzeszowie. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną publicznych i prywatnych uczelni wyższych, szkół policelanych z  całej Polski. Mogli także skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców zawodowych. 

     • Walentynkowe serce...dla zwierząt

     • Dnia 13.02.2024 r. w naszej szkole odbył się walentynkowy kiermasz gofrów. Uczennice klasy 2a podjęły się przygotowania smakołyków, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na schronisko dla zwierząt w Nowej Dębie. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, o czym wkrótce przekonają się nasi mali przyjaciele w schronisku. Zgodnie z tradycją uruchomiona była poczta walentynkowa.
      Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i udział w zabawie.

     • Zajęcia strzeleckie.

     • Na mocy porozumienia z Akademickim Związkiem Sportowym w Warszawie nasza szkoła wzięła udział w „Programie Upowszechniania Strzelectwa na lata 2023 – 2025”. W ramach jego realizacji uczniowie z klasy 3 i 4 uczestniczyli w dniu 24 stycznia 2024 r. w zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem mobilnej strzelnicy laserowej. Przed ich rozpoczęciem, kilka dni wcześniej młodzież obejrzała film instruktażowy. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną uczniowie przystąpili do części praktycznej prowadzonej przez instruktora strzelectwa. Zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na strzelnicy i w trakcie posługiwania się bronią, uczyli się obsługi broni krótkiej i długiej, zasad celowania oraz przyjmowania właściwych postaw strzeleckich. Następnie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich, korzystając z możliwości, jakie w tym zakresie stwarza mobilna strzelnica laserowa. Strzelano na kilku dystansach, w zróżnicowanym terenie oraz w trakcie różnych warunków pogodowych. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z bronią mimo tego wielu z nich uzyskiwało bardzo dobre wyniki. Wszyscy bardzo zadowoleni, wyrażali chęć uczestniczenia w kolejnych takich zajęciach.

     • 100 dni do matury…

     • W sobotni wieczór, 13 stycznia, odbyła się Studniówka klasy czwartej Zespołu Szkół Nr 1. Tegoroczni maturzyści bawili się w Hotelu Szypowski w Nowej Dębie. Wśród gości, oprócz Dyrektora p. Zbigniewa Wolwowicza, nauczycieli oraz rodziców, obecny był także Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, który przekazał uczniom szkoły najlepsze życzenia. Młodzież dziękowała za lata spędzone w murach szkoły. Oficjalną część imprezy zakończył tradycyjny polonez. Następnie uczniowie i ich Goście mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Zabawa była szampańska, a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc z pewnością zostanie wszystkim
      w pamięci na długo. Teraz już tylko symboliczne 100 dni dzieli uczniów od matury.

       

     • Szkolny Konkurs Ortograficzny…

     • W tradycję naszej szkoły wpisał się corocznie organizowany konkurs ,,Mistrz ortografii”. W tym roku do rywalizacji przystąpili najlepsi uczniowie z każdej klasy, którzy nie popełniają błędów ortograficznych. Zostali wyłonieni na podstawie pisanych wcześniej dyktand klasowych. Wśród najlepszych byli uczniowie:

      Amelia Kalinowska i Karolina Zięba- klasa I

      Michalina Wołosz, Milena Bogdan i Aleksandra Chmielowiec- klasa II

      Julia Pakulska, Aleksandra Kowalska i Martyna Janowska-klasa III

      Paulina Mazgaj, Natalia Trawińska i Nikodem Kopeć – klasa IV

      11 stycznia bieżącego roku wymienieni uczniowie przystąpili do rywalizacji o tytuł ,,Mistrza ortografii”. Konkurs został rozstrzygnięty.

      Tytuł Mistrza ortografii otrzymuje Paulina Mazgaj z klasy IV, zaś wyróżnienia: Julia Pakulska -kl.III

      I Nikodem Kopeć kl.IV

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ,a szczególnie Paulinie, Julii i Nikodemowi. Uczestnikom dyktanda i nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom w czasie apelu podsumowującego wyniki nauczania za pierwsze półrocze.

     • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

     • Z nadzieją i optymizmem wkroczyliśmy w nowy 2024 rok- kolejny rok wyzwań i noworocznych zobowiązań. Być może niektórzy w Was obiecali sobie w tym roku więcej czytać. Jeśli tak, to zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie pojawiły się nowości książkowe o różnej tematyce. Serdecznie zapraszamy, każdy znajdzie coś dla siebie!

     • Ranking Perspektyw - najlepsze licea w Polsce 2024.

     • Fundacja Edukacyjna Perspektyw ogłosiła wyniki 26 edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2024. Analiza objęła 1431 liceów ogólnokształcących z całej Polski, które spełniły kryteria wejściowe do Rankingu. Kapituła ocenia szkoły ogólnokształcące na podstawie trzech kryteriów: sukcesy uczniów w olimpiadach (25%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%). Na podstawie zdobytych punktów dla najlepszych szkół przyznawany jest jeden z trzech tytułów: „Złota szkoła”, „Srebrna szkoła” i „Brązowa szkoła”. Miło jest nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie uzyskało tytuł Najlepsze Licea w Polsce „Brązowa Szkoła 2024”. W rankingu województwa podkarpackiego Nasze liceum zajęło 46 miejsce a w ogólnopolskim uplasowaliśmy się na 809 miejscu. Mimo, że nie jesteśmy dużą szkołą dobrze przygotowujemy naszych uczniów do egzaminu maturalnego oraz staramy się rozwijać ich pasje i zainteresowania, by mogli m.in. startować w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Dzięki temu udało się nam wyprzedzić w tegorocznym rankingu kilkanaście liceów ogólnokształcących z Rzeszowa, Mielca, Tarnobrzega i Stalowej Woli. Gratulujemy ubiegłorocznym absolwentom Naszej szkoły i całemu gronu pedagogicznemu.

     • LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego…

     • Do  etapu okręgowego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowała się Magdalena Żmuda – uczennica klasy II. Magdę zainteresował temat : ,,Norwid jedzie do Stanów… O doświadczeniu amerykańskim Cypriana Norwida”. Jej zadaniem było poszukać trafnego materiału badawczego w zakresie literatury podmiotu i przedmiotu, co wymagało od niej determinacji, wiedzy i czasu poświęconego na przygotowanie pracy.  

      Należy docenić także trud Mileny Bogdan uczennicy klasy II, która wybrała  temat: ,, Małe formy poetyckie w literaturze epok dawnych (renesans – barok – oświecenie).

       Zawody okręgowe odbędą się 3 lutego br. w salach Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cieszymy się bardzo sukcesem Magdaleny. Życzymy jej powodzenia na kolejnych etapach.