Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
16.04.2025 11:01Startujemy z sukcesem w turnieju
W dniu 09 kwietnia 2025 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołą reprezentowała trzyosobowa drużyna z klasy I o profilu pożarniczo-ratowniczym, w składzie: Maciej Nowak, Daniel Pyryt, Wladyslaw Orchynskyi. Pierwszym etapem konkursu było napisanie testu wiedzy. Po jego weryfikacji przez komisję, trzech najlepszych uczestników przystąpiło do części ustnej. Wśród nich znalazł się Daniel Pyryt, który w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął II miejsce. Tym samym zakwalifikował się do etapu powiatowego tego konkursu. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym szczeblu zawodów. Dla naszych uczniów był to debiut w tym konkursie. Opiekunem drużyny był Pan Zbigniew Wolwowicz.
Wyposażenie strażaka.
14.02.2025 12:24Jakim sprzętem dysponuje strażak?Kolejne zajęcia klasy pożarniczo – ratowniczej w JRG w Nowej Dębie były poświęcone wyposażeniu, jakim dysponują strażacy udając się do zdarzenia. Uczniowie zapoznawali się z elementami umundurowania bojowego strażaka m.in. rodzajami mundurów, hełmów, ubraniami specjalnymi, takimi jak: ubranie żaroodporne, skafander do ratownictwa wodnego, kombinezon do usuwania gniazd szerszeni, czy kombinezon do działań w strefie skażenia chemicznego. Przedmiotem zajęć było również omówienie wyposażenia samochodów bojowych używanych przez strażaków z JRG w Nowej Dębie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z przeznaczeniem, zasadami działania i użytkowania poszczególnych elementów wyposażenia technicznego tych pojazdów.
Pożary wewnętrzne.
10.12.2024 09:21Piroliza - co to za zjawisko?Dzisiejsze zajęcia w JRG w Nowej Dębie poświęcone były pożarowi wewnętrznemu. Dowiedzieliśmy się jak przebiega proces rozwoju pożaru wewnątrz pomieszczenia, dlaczego rozgorzenie i wsteczny ciąg płomieni są zagrożeniami czekającymi na strażaków gaszących takie pożary, na czym polega spalanie całkowite, półspalanie oraz spalanie niecałkowite. Te wszystkie zjawiska mogliśmy zaobserwować w czasie przeprowadzonej symulacji takiego pożaru. Naszą wiedzę wzbogaciliśmy o nowe pojęcie – piroliza. Jest to proces powstawania palnych gazów przed zapaleniem materiału, a zachodzi w wyniku oddziaływania promieniowania cieplnego. Więc tak naprawdę nie pali się materiał, ale gazy, które są wydzielane w wyniku bardzo wysokiej temperatury. Na koniec naszych zajęć rozmawialiśmy na temat zagrożenia, jakim jest czad. Tlenek węgla to tzw. cichy zabójca. Jest szczególnie niebezpieczny w mieszkaniach, gdzie do podgrzewania wody wykorzystuje się piecyki gazowe oraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze domy ogrzewamy, wykorzystując do tego piece zasilane różnym paliwem. Najlepszą ochroną przed tlenkiem węgla jest zamontowanie specjalnych urządzeń tzw. czujników czadu.
Uczymy się udzielać pierwszej pomocy
06.11.2024 14:04Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem AEDKontynuujemy naukę udzielania piewszej pomocy przedmedycznej. Dzisiejsze zajęcia były poświęcone doskonaleniu umiejętności wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykorzystywaliśmy do tego automatyczny zewnętrzny defibrylator czyli AED. To coraz bardziej dostępne urządzenie pozwala zwiększyć efektywność udzielanej pomocy osobie nieprzytomnej bez zachowanego oddechu. Jest intuicyjne w obsłudze i dzięki głosowym komunikatom prowadzi nas przez kolejne etapy postępowania z osobą poszkodowaną.
Kolejne odwiedziny w JRG w Nowej Dębie
29.10.2024 10:29Czas na musztrę i elementy pierwszej pomocyKolejna wizyta w JRG w Nowej Dębie była poświęcona nauce musztry i elementów pierwszej pomocy przedmedycznej. Pod okiem instruktora rozpoczęliśmy niełatwą naukę podstawowych postaw, zwrotów i maszerowania w szyku.
Dla wielu z nas były to pierwsze takie zajęcia i chyba nie było najgorzej.
Następnie przyszła kolej na wprowadzenie do zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyliśmy się oceniać stan osoby poszkodowanej, obracać ją w pozycję boczną ustaloną. Bardzo ważną umiejętnością, którą ćwiczyliśmy było udzielanie pomocy osobie dorosłej oraz dziecku i niemowlęciu, które doznało zadławienia. W życiu codziennym właściwa i szybka reakcja w takiej sytuacji pozwala skutecznie ratować życie poszkodowanego.